У Саудівській Аравії активістку засудили до 11 років увʼязнення за дописи про права жінок

Манаель аль-Отаїбі
Манаель аль-ОтаїбіUSCIRF

У Саудівській Аравії 29-річну фемактивістку Манаель аль-Отаїбі визнали винною в «тероризмі» та засудили до 11 років увʼязнення за публікації в соціальних мережах про права жінок. 

Про це пишуть BBC та Guardian.

Аль-Отаїбі засудили ще 9 січня цього року після арешту в листопаді 2022 року. А втім, відомо про це стало лише зараз, коли офіційні особи Саудівської Аравії підтвердили інформацію в заяві Верховному комісарові ООН з прав людини.

Офіційно влада країни заявила, що суд визнав активістку винною в «тероризмі», зокрема, у «трансляції або публікації новин, заяв, неправдивих або зловмисних чуток із метою вчинення терористичного злочину».

Фактично йдеться про публікацію дописів у соцмережах із закликом до справедливого ставлення до жінок у Саудівській Аравії, а також до права вибору одягу, який не відповідає місцевим законам. Наприклад, на одному із відео дівчини видно, як вона ходить по магазинах без абаї та паранджі.

Влада Саудівської Аравії також звинуватила аль-Отаїбі у використанні хештегу #societyisready (#суспільствовжеготове) із закликом до скасування правил чоловічої опіки над жінками.

Правозахисні організації Amnesty International та ALQST закликали владу країни звільнити дівчину й заявили, що її ув'язнення «прямо суперечить наративу влади про реформи та розширення прав і можливостей жінок».

«Цим вироком влада Саудівської Аравії викрила порожнечу своїх широко розрекламованих реформ у сфері прав жінок останніх років і продемонструвала свою холодну прихильність до придушення мирного інакомислення», — сказала активістка Amnesty International Біссан Факіх.

Сестру активістки, Фуз аль-Отаїбі, також звинуватили в тому, що вона не носила «пристойного одягу», проте їй вдалося втекти із Саудівської Аравії до арешту. Водночас іншу сестру активістки, Марʼям аль-Отаїбі, відому захисницю прав жінок, кількома роками раніше затримали за протест проти правил чоловічої опіки, утримували під вартою і врешті-решт звільнили у 2017 році.

Права жінок у Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії жінки стикаються із численними обмеженнями в публічному та приватному житті. Це, зокрема заборона, на водіння автомобіля, обмеження в правах подорожувати без супроводу чоловіка або здобувати освіту та працювати без його дозволу. Жінки також не мають права голосувати або брати участь у політичних виборах.

Останніми роками у країні ухвалили низку поступок, як-от дозвіл на водіння автомобіля, зняття обмежень на деякі види розваг та розвиток освіти для жінок. Однак багато із цих обмежень досі існують, і права жінок залишаються обмеженими в порівнянні із чоловічими.

Закон про «особистий статус», ухвалений нещодавно, дозволяє жінкам отримувати паспорти, подорожувати за межі країни без дозволу чоловіка або батька, а також дозволяє їм зареєструвати народження дитини, вийти заміж, розлучитися та отримати офіційні документи, не потребуючи згоди чоловіка-опікуна.

А втім, він передбачає, що жінка повинна отримати дозвіл чоловіка-опікуна на вступ до шлюбу, а дружина повинна підкорятися своєму чоловікові «у розумний спосіб», фінансова підтримка якого залежить від її «слухняності».

Відмова жити в подружньому будинку, займатися сексом із чоловіком або подорожувати з ним без «законної причини» також може бути підставою для припинення фінансової підтримки відповідно до закону.