Вступ України в НАТО підтримали представники провідних університетів світу
Понад 150 представників американських та європейських університетів у відкритому листі підтримали вступ України в НАТО на противагу своїм колегам, які критикували можливе приєднання Києва до Альянсу.
Про це йдеться у листі, опублікованому виданням Guardian.
Загалом вступ України в НАТО публічно підтримали 158 людей — це представники університетів Північної Америки та Європи, дипломати, економісти, публіцисти. Зокрема, серед підписантів можна побачити представників Єльського, Кембриджського, Каліфорнійського, Гарвардського та інших провідних університетів світу.
Підписанти зазначають, що аргументи проти членства України в НАТО, які неодноразово наводилися з початку нападу росії на Україну у 2014 році, зрештою повторюють те саме занепокоєння: будь-який крок буде сприйнятий як загроза безпеці росії, а отже, спровокує більший конфлікт. Проте, як зауважується в листі, росія спокійно сприйняла вступ у НАТО Фінляндії та Швеції — двох своїх сусідів.
«Настав час визнати, що росія виступає проти членства України в НАТО лише тому, що це перешкоджатиме її подальшій агресії проти цієї країни», — наголошують підписанти.
Крім того, констатується, що росія не атакувала жодного члена НАТО, а натомість погрожувала чи вдерлася до позаблокових країн: Грузії, Молдови, а тепер і до України.
Зазначається, що відроджений російський імперіалістичний мілітаризм можна стримати лише існуванням значно міцнішого військового альянсу.
«Територіальний кордон між країнами НАТО та країнами, які не входять до НАТО, поки що виявився єдиною червоною лінією, яку росія (хоч і обережно) поважала, навіть порушуючи численні інші міжнародні договори та угоди», — підкреслюється у листі.
Що передувало?
Перед самітом НАТО у Вашингтоні, що відбувся 9-11 липня, представники деяких університетів Європи та США підписали відкритий лист, у якому закликали не запрошувати Україну до Альянсу через ризик війни з росією. Лист підписав 61 науковець.
На думку підписантів, будь-який крок для наближення України до членства в НАТО, зокрема визначення процесу вступу, «був би нерозумним», адже це призвело б до війни з російськими військами.
Крім того, автори листа назвали «видаванням бажаного за дійсне» те, що вступ України до НАТО утримав би росію від повторного вторгнення.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.
- Поділитися: