Кіпр розглядає вступ до НАТО після переозброєння. У Туреччині вважають це неприйнятним

Президент Кіпру Нікос Христодулідіс заявив, що острів може претендувати на членство в НАТО, тільки-но його збройні сили отримають необхідну підготовку та оснащення за підтримки США. Однак у Туреччині, яка тримає на півночі Кіпру понад 35 тисяч своїх військових, ці наміри вважають неприйнятними.
Про це повідомляють Euronews та Associated Press.
Заява Христодулідіса сигналізує про намір Кіпру відійти від тривалої політики нейтралітету, що сягає часів Холодної війни, і пролунала після його зустрічі у жовтні з президентом США Джо Байденом.
Днями грецька газета Kathimerini писала, що Христодулідіс у Вашингтоні обговорював плани Кіпру щодо членства в НАТО, а після цього порушував цю тему у розмові з генеральним секретарем Альянсу Марком Рютте під час саміту Європейської політичної спільноти у Бухаресті.
Христодулідіс визнав, що Кіпр не може приєднатися до НАТО зараз через вето Туреччини, але додав, що Кіпрська національна гвардія повинна покращити свій оборонний потенціал за підтримки США.
Він згадав стратегічне розташування Кіпру як країни-члена ЄС, що є найближчою до Близького Сходу, на користь запланованої модернізації військової інфраструктури. Зокрема, за його словами, переговори зі США щодо модернізації кіпрської авіабази, на якій зараз розміщені морські піхотинці США та літаки V-22 Osprey.
«Коли все стане на свої місця, Республіка Кіпр може стати членом НАТО», — упевнений президент Кіпру.
А втім, Христодулідіс не уточнив, як можна обійти вето Туреччини, яка не визнає Республіку Кіпр, а в північній частині острова дислокує понад 35 тисяч своїх військових.
Турецьке державне інформаційне агентство Anadolu з посиланням на неназваних посадовців Міністерства оборони Туреччини писало, що в Анкарі будь-яку заявку Кіпру на членство в НАТО вважають «неприйнятною подією», яка порушить «делікатний баланс щодо кіпрської проблеми та негативно вплине» на будь-які мирні переговори.
Розділений Кіпр
Кіпр від 1974 року фактично розділений дві частини — південну і північну, де проживає переважно грецьке й переважно турецьке населення.
На півночі острова існує самопроголошена «Турецька республіка Північного Кіпру», визнана тільки Туреччиною. Натомість південні майже дві третини острова Кіпр займає міжнародно визнана Республіка Кіпр, член ЄС від 2004 року, з переважно грецьким населенням.
Згідно з міжнародним правом, Республіка Кіпр зберігає суверенітет над усією територією, що входила до неї до 1974. «Північний Кіпр» відокремлений від решти острова буферною зоною. Лінію, що розділяє острів на два сектори, охороняє контингент Збройних сил ООН із підтримки миру на Кіпрі (UNFICYP).
- Поділитися: