Ефективний імперець замість неефективного. Чому путін звільнив шойгу і що це значить для України

У російській воєнній верхівці перестановки: вперше за 12 років у державі-агресорці зміниться міністр оборони. Водночас чинний очільник відомства сергій шойгу став секретарем ради безпеки. Вже невдовзі самопроголошений президент росії володимир путін запропонував призначити новим очільником відомства андрія бєлоусова.
Прессекретар путіна пояснював такі перестановки «відкритістю до інновацій і передових ідей». І додав, що «важливо вписати економіку силового блоку в економіку країни».
Справді, андрій бєлоусов — економіст, який виступає за значну присутність держави в усіх сферах і жорстке регулювання, — пише BBC. За останні понад 10 років він був міністром економічного розвитку, помічником путіна та першим заступником голови уряду рф.
Чому лідер рф саме зараз змінює свого воєнного міністра та як це вплине на Україну — у матеріалі hromadske.
Готуватися до довгої війни?
Призначення бєлоусова свідчить про те, що кремль готується до тривалої війни, — вважають аналітики американського Інституту вивчення війни. Новий керівник міноборони рф не має військового досвіду, та й за фахом — економіст, а не військовий. Хоч аномалією це не є, адже і його попередник сергій шойгу також не служив до того, як опинився в оборонному відомстві.
Натомість бєлоусов може скористатися досвідом майже 10-річної роботи міністром економічного розвитку, а також участю в інноваційних проєктах — зокрема, пов’язаних із безпілотниками. В Інституті вивчення війни відзначають, що це «добре підготувало» бєлоусова до посади очільника воєнного міністерства країни, що веде найбільшу війну в Європі з часів Другої світової.
Крім цього, російські джерела стверджували, що нове призначення свідчить про серйозну стурбованість рівнем корупції, через яку в росії критикували міноборони під час керівництва шойгу. Вони відзначають, що самого бєлоусова за роки його роботи в уряді не ловили на корупційних схемах.
«бєлоусов має репутацію ефективного технократа. Інсайдерські джерела стверджують, що він має позитивні стосунки з путіним, а той, імовірно, має використати досвід бєлоусова, щоб обʼєднати економічну та військову політики», — припускають аналітики.
Що кажуть західні медіа?
Guardian з посиланням на неназваного чиновника з міноборони рф, який працював із шойгу, пише: «кремль хоче, щоб відомство очолив економіст, який знає, як оптимізувати діяльність міністерства».
Тим часом New York Times зауважує, що не менш важлива й фактична відставка сергія шойгу: путін усунув від військового керма людину, яку російські провоєнні коментатори та західні аналітики вважали частково відповідальною за численні невдачі москви на початку великої війни проти України.
«Призначивши економіста, він мовчазно визнав важливість промислової могутності для будь-якої воєнної перемоги», — додає видання.
Washington Post вказує, що понад два роки кремль посилався на потребу призначити цивільного на чолі міноборони, який міг би «запроваджувати інновації» та керувати військовою економікою, оскільки військові витрати різко зросли.
Що це значить для України?
Військовий експерт і голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко в коментарі hromadske підкреслив, що путін нині саме заходить у новий період своєї каденції, яку вже прописав на найближчі 10 років, тож для цього вибудовує нову команду. Крім того, його багаторічний поплічник шойгу надалі ефективно оперувати навряд зможе.
«Якщо війна вимагатиме нових стосунків росії з іншими країнами, то бєлоусову, який працював в економічній сфері та має збережені зв'язки з колишніми та теперішніми партнерами росії, така посада добре підходить. Тобто це стратегія, яку путін закладає з прицілом на міжнародну арену», — прогнозує експерт.
На думку Тимочка, якщо путін хоче продовжувати війну проти України, він мусить економічно задовольняти російських громадян, які потенційно можуть стати військовими. Тоді як шойгу та його команду звинувачували у розкраданні соцзабезпечення військових.
«Для України це зміна одного імперця на іншого. Війна буде тривати, нічого не зміниться ні в тактичному, ні в стратегічному плані. Ті, хто безпосередньо відповідає за війну проти України, залишаються на посаді», — наголошує Тимочко.
Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак погоджується, що зміни в російському керівництві свідчать про підготовку до тривалої війни. І звертає увагу на роль у цьому партнерства з комуністичним Китаєм.
«Війна потребує ресурсів, тож у кремлі хочуть економніше й розумніше розпоряджатися фінансами. Знайшли такого економіста зі стажем — бєлоусова. Останній рік він саме займався питаннями закупівель для російських військ», — сказав Їжак.
На його думку, шойгу зняли з посади очільника міністерства не через ситуацію на полі бою, а через проблеми з фінансуванням. І такі зміни у керівництві, як вважає експерт, для України можуть бути не на користь.
«бєлоусов — людина, яка може бути глушником для економічних негараздів, продовжувати знаходити варіанти фінансування збройних сил рф. З цього погляду це для них краща фігура, ніж шойгу», — заявив він.
- Поділитися: