Верховний суд 16 березня розгляне ключову справу щодо націоналізації ПриватБанку
Верховний суд України 16 березня розгляне справу щодо законності визнання родини Суркісів пов'язаних з ПриватБанком особами у ході націоналізації банку у 2016 році. Від рішення суду залежатимуть рішення судів, у яких ексвласники банку оскаржують націоналізацію.
Розгляд справи почнеться об 11 годині та відбудеться у закритому режимі, йдеться на офіційному сайті Верховного суду.
Родина Суркісів оскаржує процедуру bail-in, яку Національний банк проводив у ході націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов'язаними з банком.
Обмінявши депозити на акції ПриватБанку держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню.
Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб.
Родина Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина та Ковалик Поліна) оскаржують це рішення Національного банку.
Водночас інші суди, зокрема розгляд справи Шостим апеляційним адміністративним судом, що розгадає справу про законність націоналізації ПриватБанку, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів та перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.
Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. За словами Коломойського, він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.
Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що ексвласники ПриватБанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією.Також повідомлялося, що ПриватБанк перед націоналізацією вивів 110 мільярдів гривень через фіктивні компанії.
Наразі у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким пропонують остаточно заборонити повернення націоналізованих банків колишнім власникам. На ухваленні цього законопроєкту наполягає Міжнародний валютний фонд.