CNN: Американські війська на Близькому Сході приведені в стан повної бойової готовності
Воєнні сили та системи протиповітряної оборони США на Близькому Сході приведені в стан повної бойової готовності. Так вони готуються відбити можливу атаку іранських дронів, про яку повідомляє розвідка.
Про це повідомляє CNN із посиланням на двох американських чиновників.
Зазначається, що протягом останніх днів розвідка США помітила пересування військової техніки Ірану, зокрема дронів та балістичних ракет. Як повідомили співрозмовники CNN, це може свідчити як про намагання Тегерану убезпечитися від можливого авіаудару з боку США, так і про намір розпочати власну атаку.
Офіційно інформація ще не підтверджувалася. Раніше, втім, радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Роберт О’Браян повідомляв, що американська розвідка стежить за заявами Ірану, пов’язаними з погрозами США.
Напруження між Сполученими Штатами та Іраном зросло після вбивства американськими військовими генерала Корпусу вартових Ісламської революції Касема Сулеймані. Операція відбулася в ніч на 3 січня на території Іраку.
Після цього парламент Іраку проголосував за висилку американських військ із території країни. У понеділок, 6 січня, американські журналісти оприлюднили листа американських військових до Міністерства оборони Іраку, де повідомляли про передислокацію з території країни, втім пізніше глава Пентагону Марк Еспер спростував інформацію про виведення військ.
Нагадаємо:
- 29 грудня американські військові провели серію «точних оборонних ударів» по базах іракського шиїтського угруповання «Катаіб Хізбалла» в Іраку та Сирії. Вони заявили про причетність угруповання, яке пов'язують з Іраном, до атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудня, внаслідок якої загинув один американський цивільний підрядник, а кілька військовослужбовців США та працівників з Іраку зазнали поранень.
- 31 грудня в столиці Іраку Багдаді декілька тисяч протестувальників атакували посольство США, причиною став авіаудар американців по шиїтському угрупованню «Катаіб Хізбалла». Учасники демонстрації намагалися штурмувати дипломатичну установу.
- 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.
- США заявили про причетність Касема Сулеймані до нападу на американську військову базу в Іраку та організації штурму посольства США в Багдаді. У Пентагоні додали, що мета авіаудару 2 січня — «стримування подальших наступальних планів Ірану».
- Посольство Сполучених Штатів Америки в Іраку закликало американських громадян терміново залишити країну після ракетного удару США по аеродрому в Багдаді.
- Сполучені Штати направлять додаткові 3000 солдатів до Близького Сходу після того, як вбивство іранського генерала Касема Сулеймані призвело до зростання напруження в регіоні. Ще раніше США оголосили про збільшення військового контингенту в регіоні на 750 осіб.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що іранського генерала Касема Сулеймані вбили, «щоб зупинити війну, а не щоб її розпочати». А президент Ірану Хасан Рухані назвав вбивство командира елітного підрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані «величезною помилкою американців».
- 4 січня тисячі жителів Багдада вийшли на церемонію прощання з Касемом Сулеймані та іншими вбитими іракськими діячами, вигукуючи антиамериканські гасла.
- 6 січня центральні вулиці столиці Ірану Тегерана переповнилися натовпами людей, які прийшли на церемонію прощання з генералом Касемом Сулеймані, убитим в Іраку унаслідок ракетного удару США. Повідомлялося про «мільйони присутніх», утім інформацію підтвердити з незалежних джерел неможливо.
- 7 січня Сполучені Штати відмовили у видачі візи міністру закордонних справ Ірану Мохаммаду Джаваду Заріфу, який мав відвідати засідання Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку 9 січня.
- Крім того, іранський парламент на відкритому засіданні ухвалив рішення внести Міністерство оборони США у свій список терористичних організацій. У квітні 2019 року США визнали терористичною організацією Корпус вартових Ісламської революції Ірану — вбитий генерал Касем Сулеймані був командувачем їхніх сил спецпризначення.
- А в рідному місті Сулеймані Керман внаслідок тисняви під час церемонії прощання із вбитим іранським командувачем Касемом Сулеймані загинуло щонайменше 40 людей, ще 213 людей зазнали поранень. Похорони перенесли.