Держдеп: Росія під виглядом навчань може розміщувати війська в Білорусі для атаки на Україну з півночі

У США припускають, що переміщення російських військ у бік Білорусі нібито для спільних військових навчань може бути одним із варіантів повномасштабного вторгнення РФ. Раніше про таке вже казали розвідка та ЗМІ.

Це повідомив представник Державного департаменту США на брифінгу 18 січня.

«Час [для навчань] є примітним і, звісно, ​​викликає занепокоєння, що Росія може мати намір розмістити війська в Білорусі під виглядом спільних військових навчань, щоб потенційно атакувати Україну з півночі», — сказав він.

На думку представника Держдепу, співучасть Білорусі в такій атаці буде «абсолютно неприйнятною для білорусів і для багатьох усередині режиму», а також для США, країн-союзників та партнерів. Він додав, що Держдеп приватно повідомив білоруській владі про стурбованість такими діями.

На брифінгу також прокоментували запропоновані зміни до конституції Білорусі. За словами представника Держдепу, деякі формулювання звідти можуть свідчити про плани Білорусі дозволити розміщення на своїй території звичайних і ядерних сил Росії.

Що передувало?

18 січня стало відомо, що в Білорусь почали прибувати підрозділи російських Збройних сил для спільних навчань «Союзна рішучість-2022». Військові нібито мають відпрацювати «відбиття зовнішньої агресії». Навчання триватимуть майже до кінця лютого.

Схожі спільні російсько-білоруські військові навчання «Захід-2021» відбулись у вересні 2021 року. Їх провели на 13 військових полігонах, із них 4 — на території Білорусі, 9 — на території РФ.

Американські розвідники, відповідно до сценарію, яким поділився Bloomberg, вважають, що Білорусь може бути одним із трьох напрямків нападу РФ.

Російська загроза

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.

Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте вже 18 грудня у Москві продемонстрували нову риторику.

Заступник голови Міністерства закордонних справ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».

На тлі можливого загострення російської агресії президенти США та РФ на початку й наприкінці грудня провели переговори.

А втім, за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у Білому домі наполягали на зменшенні напруженості з Україною та попереджали про «рішучу відповідь», натомість у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО і заявляли, що Байден нібито обіцяв не розміщувати в Україні ударне наступальне озброєння.

Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. Крім того, в Альянсі неодноразово стверджували, що Росія не може перешкодити Україні зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.