Фешн-індустрія на паузі. Як впливає коронавірус на роботу модних брендів та на людей, які шиють одяг у Бангладеш

Цьогорічний модний сезон весна—літо такий же незвичний, як і життя в умовах коронавірусу. Світові бренди — від мас—маркету до високої моди — були змушені зачинити свої магазини по всьому світі через карантин. Зменшився попит на купівлю одягу. Та й демонструвати нові колекції немає можливості: через карантин та обмеження на масові зібрання найближчим часом модних показів не буде.

Бангладеш — країна на кордоні з Індією, яка є другим найбільшим постачальником текстилю для світової фешн-індустрії у світі після Китаю. Наприкінці березня компанії-покупці почали масово скасовувати свої замовлення у бангладеських виробників. У країні запровадили жорсткий карантин — через це тисячі текстильних фабрик зупинили свою роботу й позбавили своїх співробітників засобів для існування.

Здається, тепер ситуація поліпшується: наприкінці квітня частині працівників текстильних фабрик дозволили повернутися на робочі місця після більш, ніж місяця перерви. Більшість із них не зупиняє навіть той факт, що останніми днями в країні стрімко зростає кількість інфікованих COVID-19. Для мільйонів бангладешців робота на фабриці — єдина можливість прогодувати родину. Чи врятовані вони тепер? І чи може обмеження роботи бангладеських фабрик бути відчутним в усьому світі?

Робота на вагу золота

«Я повернулася додому у своє село наприкінці березня, коли ми відзначали національне свято. Наше підприємство мало запрацювати 5 квітня. Однак коли я повернулася на роботу цього дня, хтось вивісив на вході табличку з написом про те, що усіх працівників звільнено», — пригадує Халеда Парвін, донедавна працівниця однієї з текстильних фабрик у передмісті столиці Бангладеш Дакки. Як для неї, так і для мільйонів робітників текстильної промисловості країни закриття підприємств 26 березня стало справжнім шоком.

Згідно з оцінками Бангладеської асоціації виробників та експортерів одягу (BGMEA), пандемія коронавірусу та закриття фабрик означало безробіття для більш, ніж половини з 4 млн робітників у галузі текстильної промисловості. Переважно йдеться про жінок-швачок, які на свою заробітну плату часто утримують цілу родину.

При цьому їхній місячний прибуток в середньому становить близько сотні доларів — це навіть не дотягує до прожиткового мінімуму в країні.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Для світових брендів, яким Бангладеш постачає текстиль, головним критерієм є якраз дешева робоча сила. А для Бангладеш текстильна промисловість — одна з головних статей прибутку, на яку припадає понад 80% експорту країни та 16% її ВВП.

Минулого року прибуток від неї становив понад 30 млрд доларів. Відповідно до підрахунків Міністерства торгівлі Бангладеш, близько 15 млн робочих місць в країні прямо чи опосередковано залежать від текстильної галузі. Крім швачок, це ще й постачальники харчових продуктів для підприємств, водії вантажівок та працівників портів. Тож через закриття фабрик постраждали всі.

Рикша проїжджає повз зачинені ворота швейної фабрики в районі Теджґаон у Дацці, Бангладеш, 18 квітня 2020 рокуEPA-EFE/MONIRUL ALAM

Рішення закрити майже чотири тисячі підприємств влада країни ухвалила після скасування світовими компаніями замовлень на загальну суму 3,17 млрд доларів — після того, як сировина на їхнє виконання вже була придбана і частина замовлень — виконана.

«Зрозуміло, що жоден споживач не буде зараз вкладати гроші у сорочки та брюки. Усі більше зосереджені на збільшенні своїх витрат на їжу й ліки у зв’язку з пандемією», — зазначала президентка BGMEA Рубана Гук. «Втім, я не хочу жодних грантів чи благодійності, але я лиш хочу мінімальної справедливості для наших працівників», — обурювалась Гук.

Її скарги підтримала й міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch, яка у своїй заяві закликала західні бренди бути відповідальними перед своїми постачальниками. Після такої критики, деякі усе ж зобов’язалися повністю сплатити вартість уже виконаних замовлень.

«Ми виконуємо усі свої зобов’язання перед постачальниками, гарантуючи, що усі замовлення, які були виготовлені або вже перебувають у виробництві, повністю оплачені відповідно до первісних умов оплати», — йдеться у заяві компанії Zara Inditex.

В H&M теж запевнили, що виконають свої зобов’язання перед постачальниками виробів з текстилю в усіх країнах, де були зроблені замовлення, та візьмуть на себе доставку вже виготовленого одягу й товарів у процесі виробництва.

Швачки у захисних масках для обличчя працюють на текстильній фабриці у Дацці, Бангладеш, 3 травня 2020 року. Деяким текстильним виробництвам дозволили поновити роботу після закриття через пандемію коронавірусу і масовим скасуванням замовлень від світових компанійEPA-EFE/MONIRUL ALAM

Гроші та реальна небезпека

Дана Томсон досліджувала «підводні камені» fast fashion («швидка», масова мода за доступними цінами, — ред.) і деякий час жила у Бангладеш, де вивчала, як працюють текстильні фабрики. Вона написала про це книгу Fashionopolis. Вона каже, що такої ситуації з коронавірусом ніхто не очікував. Водночас через неї вдалося виявити системні недоліки такого «дешевого» виробництва.

Про неналежні умови праці для бангладешців багато говорили у 2013 році, коли внаслідок обвалу текстильної фабрики у Саварі загинули понад 1100 співробітників. Після цього вони поліпшились, однак про жодні «соцпакети» для працівників у часи кризи досі не йдеться.

«Роками Камбоджа, В’єтнам та Бангладеш прагнули експортувати усе більше продукції, щоби задовольнити попит, що стрімко зростає. Увесь ланцюг виробництва нагадував картковий будинок — це був хисткий баланс, який так легко було порушити. Щось одне йде не так — і валиться все. Зі страшенним гуркотом», — каже Дана.

Дослідниця запевняла, що закриття фабрик у Бангладеш не означає великих втрат для великих брендів: у них ще лишилося багато речей в запасах — адже нині особливо ніхто не купує одяг.

«Але щойно склади спорожніють, вони скажуть фабрикам: нам терміново потрібен одяг. Отже, все залежить від них. А працівники будуть раді будь-якій зайнятості і погодяться вийти навіть за менші гроші. Врахуйте, у них немає ані допомоги по безробіттю, ані декретних виплат, ані оплачуваної відпустки», — зазначала Дана в інтерв’ю ще на початку квітня.

Працівники і працівниці швейної фабрики миють руки з милом перед тим, як зайти в цех в районі Мірпур у Дацці, Бангладеш, 30 квітня 2020 рокуEPA-EFE/MONIRUL ALAM

Врешті за місяць так і сталося. Нині у Бангладеш близько 10 тисяч випадків інфікування коронавірусом та 180 смертей — відносно небагато на 161,5 млн населення країни. Але фахівці у галузі охорони здоров’я кажуть: вірогідно, справжня кількість заражених значно більша, однак рівень тестування в країні поки низький. До того ж, останніми днями кількість хворих почала стрімко зростати — та попри очевидні ризики для здоров’я та життя з 27 травня частина бангладешців повернулась працювати на фабрики у столиці Дацці та портовому місті Читагонзі — виконувати нові замовлення.

«Ясна річ, мене турбує коронавірус. Однак нині мене значно більше бентежить втрата роботи та зарплатні, якщо я не вийду на зміну», — зазначив в інтерв’ю агентству AFP один з робітників Мофаззаль Хоссейн. Його місячний заробіток на фабриці становить 115 доларів.

Крім того, відкриттю фабрик передували масові протести звільнених робітників. Починаючи з минулої неділі сотні працівників текстильної галузі щодня виходили на вулиці Дакки, вимагаючи виплати заробітної плати під час кризи. Хоча у березні держава й оголошувала про пакет допомоги тим, хто задіяний у критично важливій галузі експорту, в обсязі 588 млн доларів, втім, виробники наполягають, що цих грошей катастрофічно не вистачає.

Працівники і працівниці текстильних підприємств перекрили дорогу у Дацці з вимогою виплатити їм борги по зарплаті та відновити роботу фабрик, Бангладеш, 15 квітня 2020 року. Більше тисячі учасників виходять на акції протесту, з ними також водії вантажівок та працівників портів, які теж постраждали через закриття фабрикEPA-EFE/MONIRUL ALAM

Що тепер?

Кількість фабрик, які запрацювали знов, точно невідома: називають різні цифри від 850 до 2 тисяч. Профспілки критикують рішення відновити роботу підприємств, наголошуючи: «хто відповідатиме, у разі, якщо тисячі співробітників захворіють?».

Втім влада країни запевняє, що контролює ситуацію, і зі 105 перевірених у день відкриття фабрик лише у чотирьох не було дотримано належних санітарних норм.

Головна причина, чому текстильні підприємства знову запустили, — страх, що конкуренти з В’єтнаму, Камбоджі, Індії та Шрі-Ланки, які вже відновлюють роботу, «вкрадуть» у бангладеських фабрик постійних клієнтів. А це означатиме фатальні наслідки для бангладеської економіки.

Через закриття фабрик та масове звільнення співробітників цьогоріч економіка країни ризикувала втратити понад 6 млрд доларів.

Швачки у захисних масках для обличчя працюють на текстильній фабриці у Дацці, Бангладеш, 3 травня 2020 року. Деяким текстильним виробництвам дозволили поновити роботу після закриття через пандемію коронавірусу і масовим скасуванням замовлень від світових компанійEPA-EFE/MONIRUL ALAM

«Ми повинні прийняти коронавірус як частину нашого життя. Якщо ми не відкриємо фабрики, для нас наступить економічна криза», — наголосив Могаммад Гатем, віцепрезидент Бангладеської асоціації виробників та експортерів трикотажу.

У понеділок, 4 травня, Бангладеш знов продовжив карантин до 16 травня, однак із пом’якшеннями: найближчим часом планують поступово відкривати й інші текстильні фабрики — щоби рятувати економіку країни.