«Формула Штайнмаєра» вносить ясність щодо послідовності виконання Мінських угод — експерт

«Формула Штайнмаєра», текст якої узгодили 1 жовтня під час засідання Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі у Мінську, вносить ясність щодо послідовності виконання підписаних раніше Мінських угод.

Про це в етері програми «Нині вже» на hromadske заявив голова правління аналітичного центру «Донбаський інститут регіональної політики» Енріке Менендез.

«Мінські угоди це загальна рамка, у якій у дуже загальних рисах описані базову блоки врегулювання конфлікту на Донбасі. У сторін, я маю на увазі України з одного боку, і Заходу, який підтримує нас, і у «ЛНР», «ДНР» та Росії, яка їх підтримує, був давній диспут — в якій послідовності виконувати ці пункти», — пояснив експерт.

Водночас, він підкреслив, що «Формула Штайнмаєра» не додає жодних нових змістів.

«Формула Штайнмаєра» говорить про те, що можна провести і закріпити особливий статус, спочатку на тимчасовій основі, а потім із закріпленням в Конституції, до переходу під контроль України неконтрольованої ділянки кордону», — зауважив Менендез.

На його думку, саме цей блок викликає «величезну кількість дебатів, тому що це дуже спірна норма».

«Дійсно, тут закладена таке незістиковка. Тому що, з одного боку, ми звичайно хочемо, щоб ці вибори були чесними, щоб вони відбувались під наглядом України, оскільки ми реінтегруємо собі території, які 5 років жили без нашого закону. З іншого боку, люди по той бік також вимагають для себе якихось гарантій безпеки, тож вони будуть давити, щоб кордон якомога довше залишався під їхнім контролем», — наголосив експерт.

Нагадаємо:

  • 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський заявив, щоУкраїна погодила «формулу Штайнмаєра» щодо виборів на окупованому Донбасі, але закликав не боятися «страшилок». Таким чином Україна задекларувала готовність обговорювати умови виборів на окупованому Донбасі з РФ, Німеччиною і Францією у межах врегулювання конфлікту на Донбасі.
  • За так званою «формулою Штайнмаєра», окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними й такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
  • Президент також анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу, туди зокрема імплементують так звану «формулу Штайнмаєра». Поки що невідомо, що передбачатиме новий закон, однак Зеленський наголосив, що на час проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі він «вже не буде окупованим».
  • Також 1 жовтня 2019-го Зеленський повідомив, що на переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську домовились про розведення сил у Петрівському та Золотому на Донбасі. В ОБСЄ заявили, що розведення має початися 7 жовтня.
  • 2 жовтня так звані ватажки самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» Денис Пушилін та Леонід Пасічник заявили, що узгодження «формули Штайнмаєра» означає, що «народ Донбасу буде сам визначати свою долю». Вони також заявили, що українська владане отримає Контролю над кордоном. Крім того, Пушилін і Пасічник закликали Зеленського вести з ними прямий діалог, якщо він «хоче добитися мирного співіснування з «ДНР» і «ЛНР».