Президент України Володимир Зеленський на брифінгу розказав про так звану «формулу Штайнмаєра», Київ, 1 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Україна задекларувала готовність обговорювати умови виборів на окупованому Донбасі з РФ, Німеччиною і Францією у межах врегулювання конфлікту.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський на пресбрифінгу 1 жовтня після засідання Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі у Мінську. Він підтвердив, що українська сторона погодила так звану «формулу Штайнмаєра» щодо виборів на окупованому Донбасі, але закликав не боятися «страшилок». Водночас заява Зеленського викликала бурхливу дискусію в суспільстві. hromadske зібрало перші реакції політиків та партій: 

Партія Порошенка:

Першими на цю новину відреагували у партії п'ятого президента Петра Порошенка «Європейська солідарність»

«Погодившись на так звану «формулу Штайнмаєра», Україна зреклася власної дорожньої карти виконання Мінська, логіка якої була свого часу підтримана Німеччиною, Францією і США», — йдеться в заяві політсили.

«Голос» Вакарчука:

Своєю чергою, партія співака Святослава Вакарчука закликала провести закрите засідання парламенту, на якому президент Зеленський повинен пояснити: який документ підписано у Мінську і на які поступки готовий піти президент.

«З наявної інформації неможливо зрозуміти: хто і яких домовленостей досягнув з країною-агресором під виглядом реалізації неіснуючої «формули Штайнмаєра», — йдеться.

«Опозиційна платформа — За життя»:

Водночас, партія «Опозиційна платформа — За життя» кума російського президента Володимира Путіна Віктора Медведчука привітала таке рішення керівництва держави.

«Як послідовний прихильник мирного врегулювання, «Опозиційна платформа — За життя» вітає угоди, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи. Вважаємо це важливою демонстрацією політичної волі щодо мирного політичного врегулювання більш ніж п'ятирічного кровопролитного і затяжного конфлікту», — заявили у партії.

«Батьківщина» Тимошенко:

У партії «Батьківщина» назвали підписання «формули Штайнмаєра» загрозою національній безпеці.

«Партія «Батьківщина» вважає «формулу Штайнмаєра» неприпустимою для України, а її підписання в Мінську - прямою загрозою національній безпеці, територіальній цілісності та суверенітету нашої країни. Ми звертаємося до президента з проханням терміново зібрати лідерів парламентських фракцій і детально пояснити, що підписано в Мінську та на які дії надана згода», — написала лідерка партії Юлія Тимошенко.

Ексглава МЗС Павло Клімкін:

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що «формула Штайнмаєра» — це вимога Росії для проведення зустрічі у «нормандському форматі».

«На формулу Штайнмаєра погодилися. Очікувано. Тобто російську умову щодо проведення Нормандської зустрічі виконали. Теж очікувано. Текст ми не бачили, але схоже, що вибори мають бути в цілому вільними та чесними. Тобто Росія їх зробить не вільними і не чесними. І взагалі не виборами», — написав Клімкін.

Колишній посол України в ЄС Андрій Веселовський

Дипломат, колишній посол України в ЄС Андрій Веселовський вважає, огодження Україною так званої «формули Штайнмаєра» у межах врегулювання ситуації на Донбасі та майбутнього проведення виборів на окупованих територіях не означає зради національних інтересів.

«Оскільки президент Зеленський на цьому наголосив і не тільки наголосив, це дійсно записано на папері, що вибори проводяться згідно з Конституцією України та законодавством України, при чому, це законодавство по цих виборах ще не прописане, воно може бути прописане значно жорсткіше й акуратніше чинного, то я б сказав, що це не «зрада», а «перемога»», — зазначив він в етері hromadske.

Експредставник України в Мінську Безсмертний:

Колишній представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи в Мінську Роман Безсмертний вважає, що так звана «формула Штайнмайєра» — це шлях до війни, а не до миру. 

«Найстрашніше те, що Україна пішла за сценарієм Кремля. Не йдеться про вирішення безпекового блоку, а йдеться про вибори, тобто про легітимізацію сьогоднішньої влади на окупованій території. Поки що ці домовленості не мають правового характеру і не можуть трактуватися, як злочин! Тому я закликаю Президента Зеленського на Нормандії відмовитись від схвалення цього документу аби не повторити долю Януковича», — написав політик.

Окрім того, увечері 1 жовтня кілька десятків людей зібрались на Майдані на знак протесту проти підтримки Україною так званої «формули Штайнмаєра».

«Слуга народу»

2 жовтня під час засідання Ради народний депутат від «Слуги народу» і голова комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко пояснив, що українська сторона наполягає на проведенні зустрічі Нормандської четвірки і погодження Україною «формули» було умовою РФ для зустрічі: «... це передумова, вимога Росії для проведення саміту в нормандському форматі. Це їхня передумова для діалогу президентів. Діалогу, який повинен принести мир. Мир є метою президента Зеленського».

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна погоджує «формулу Штайнмаєра» щодо виборів на окупованому Донбасі, але закликав не боятися «страшилок». За так званою «формулою Штайнмаєра», окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними й такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Поділитись: