Газпром очікує отримати від Болгарії близько 100 млн євро за скасування «Південного потоку»
Російський газовий монополіст Газпром очікує отримати від державної газової компанії Болгарії 97,7 мільйона євро за скасування проекту «Південний потік» — газопроводу, що мав пролягати дном Чорного моря.
Про це повідомляє «Интерфакс».
Зазначається, що Газпром надав Болгарії кредитну лінію на 97,7 мільйона євро для будівництва «Південного потоку». Однак Болгарія, під натиском ЄС, скасувала цей проект. Російські кошти при цьому залишилися невикористаними.
Росія натомість почала будувати альтернативний газопровід — «Турецький потік».
Президент РФ Володимир Путін після цього заявляв, що Росія не планує стягувати з Болгарії коштів через скасування нею будівництва «Південного потоку». Збитки ж від відмови будувати російський трубопровід в обхід України у РФ оцінили у 800 мільйонів євро.
Нагадаємо, що проект «Південний потік» передбачав будівництво чотирьох трубопроводів дном Чорного моря до Болгарії. Загальна потужність трубопроводу очікувалась на рівні 63 мільярди кубометрів газу на рік. У 2014 році Болгарія призупинила проект під натиском ЄС. Росія у відповідь будівництво «Південного потоку» скасувала та почала реалізовувати альтернативний проект «Турецький потік».
17 квітня повідомлялось, що Сербія почала будувати свою частину «Турецького потоку». Ним російський газ планують доставляти до газових бірж у Австрії та Угорщині в обхід газотранспортної системи України.
Раніше президент РФ Володимир Путін заявляв, що «Турецький потік» мають завершити згідно з розкладом, хоча напередодні повідомлялось про затримки у будівництві цього газопроводу.
Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярдів доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.