«Було весело»: Інавгурація президента Зеленського

20 травня Володимир Зеленський офіційно став главою держави. У залі Верховної Ради відбулась інавгурація шостого президента України. Громадське транслювало подію наживо.

10:47 Зеленський розпустив Раду 8 скликання. Отже, в Україні відбудуться дострокові вибори до парламенту. Процедура інавгурації завершилась. Лунає Гімн України.

«Дякую усім, хто брав участь у нашому урочистому засіданні. Було весело», – додав спікер Ради Андрій Парубій.

Під Радою люди скандують «Зеленський». Президент вийшов з будівлі Ради та взяв участь у церемонії підняття державного прапора України. Тут присутні міністр оборони Степан Полторак, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, також командувачі підрозділів ЗСУ та МВС.

10:39 Олег Ляшко перебив промову Зеленського через те, що той перейшов на російську мову.

«Вони розуміють українську», – вигукнув Ляшко.

«Дякую, що продовжуєте ділити Україну», – відповів Зеленський.

10:30 «Кожен із нас президент»: Зеленський почав промову:

«Після виборів мій шестирічний син сказав: «Па, я по телевізору бачив, кажуть, що Зеленський президент. Значить, я теж президент». Тоді це виглядало, як дитячий жарт. Тепер це виглядає як істина. Тому, що кожен з нас президент, не ті 73%, які за мене проголосували, а всі 100% українців. Це наша спільна відповідальність.

Це не моя, це наша спільна перемога, і це наш спільний шанс, за який ми несемо спільну відповідальність. І щойно не тільки я приніс присягу. Кожен з нас поклав руку на Конституцію і кожен з нас присягнув на вірність Україні.

Уявіть собі ці гучні заголовки: президент не платить податки, президент проїхав на підпитку, президент потихеньку краде. Усі ж так роблять. Ви згодні, що це ганьба. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що кожен з нас президент. Відсьогодні кожен з нас несе відповідальність за те, що може зробити на своєму місці. Європейська країна починається з кожного. Так, ми обрали шлях до Європи, але Європа не десь там, Європа ось тут. І коли Європа буде ось тут, вона буде в Україні. І це наша спільна мрія. Але у нас є і спільний біль. Кожен з нас загинув на Донбасі. Кожного дня ми втрачаємо кожного з нас і кожен з нас переселенець. Та, хто втратив власний дім і ті, хто відчинивши двері свого дому, розділивши цей біль. І кожен з нас заробітчанин. Ті, хто не знайшов себе вдома. ті, хто не знайшов себе вдома, а знайшов себе на чужині. Ми всі українці. Від Ужгорода до Луганська, від Чернігова до Житомира... Ми всі Українці. І ми маємо бути єдині. І сьогодні я звертаюсь до всіх українців у світі. Нас 65 мільйонів. Тих, кого народила українська земля в Європі, Азії, Америці. Ви нам дуже потрібні. Усім, хто готовий будувати нову сильну успішну Україну я з радістю надам громадянство!

Ви повинні їхати в Україну не в гості, а додому. Ми чекаємо на вас. Сувенірів везти не потрібно. Привезіть свої знання, свій досвід. Скептики скажуть, що це неможливо. А може це і є наша національна ідея. Об’єднавшись, зробити неможливе. Згадайте, будь ласка, збірну Ісландію на чемпіонаті Європи, коли дантист, прибиральник билися і зробили те, у що ніщо не вірив. І це наш шанс. Ми повинні стати ісландцями у футболі, японцями у технологіях, ізраїльтянами у здатності боронити свою землю, незважаючи на будь-які розбіжності. В наше найперше завдання – припинення вогню на Донбасі.»...

«Я готовий втрачати свою популярність, свої рейтинги. Я готовий втратити свою посаду, щоб тільки настав мир.

Мене часто питали: а на що ви готові заради припинення вогню. Дивне питання. А на що готові ви, українці, заради життя близьких вам людей? Можу запевнити: задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все. Я готовий втрачати свої рейтинги, популярність, свою посаду, аби настав мир. Не втрачаючи наші території. Ніколи. Історія несправедлива. Не ми почали цю війну, але нам цю війну закінчувати. І ми готові до діалогу але, я уверен, что первым шагом для начала этого диалога будет возвращение украинских пленных.

Наш наступний виклик – це повернення втрачених територій. Чесно кажучи, мені здається, що це не зовсім коректно, бо неможливо повернути те, що й так наше по праву. І Крим і Донбас – це наша земля. І сьогодні ми повинні, я певен, що вони нас чують, вони мають повернути свою свідомість. Ми всі українці. Українець – це не в паспорті. Українець – це в серці. Я точно це знаю. Я готовий захищати Україну, наших героїв. Не буває сильної армії там, де армія не відчуває, що влада поважає їх. Це гідне і стабільне фінансове забезпечення, житлові умови, законні відпустки для вас. Потрібно не розповідати про стандарти НАТО, а творити ці стандарти. Безумовно, окрім війни є ще дуже багато бід, які роблять українців нещасливими: тарифи, зарплати та пенсії. Це медицина, дороги, які ремонтуються тільки у чиїйсь уяві.

Дозвольте мені зараз процитувати одного американського актора, який став класним американським президентом: «Уряд не має вирішувати наших проблем. Уряд і є нашою проблемою». Це просто цитата. І я не розумію, чесно кажучи, наш уряд, який тільки розводить руками. Ви можете взяти аркуш і ручку і звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступне покоління, а не про наступні вибори. І моє обрання доводить, що громадяни втомились від досвідчених системних політиків. Ми збудуємо країну інших можливостей, де всі рівні перед законом, де є чесні прозорі правила гри. Для цього повинні прийти люди, які будуть служити народу.

Я дуже хочу, щоб у ваших кабінетах не було моїх портретів, бо президент – не ікона, не портрет. повісьте туди фотографії своїх дітей, і дивіться їм в очі перед кожним рішенням.

Я можу багато чого сказати, але українці хочуть дій, а не слів. Шановні депутати, ви призначили самі інавгурацію в понеділок, робочий день. Я бачу в цьому плюс. Це значить, що сьогодні вечірок не буде, ми маємо працювати. Тому я прошу вас прийняти закон про скасування депутатської недоторканності, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, багатостраждальний виборчий кодекс і зробіть відкриті списки. Прошу звільнити з посад голову СБУ, ГПУ, міністра оборони. Це далеко не все, що ви можете зробити. У вас на це буде 2 місяці. Зробіть це і повісьте медалі собі. Непогані бали на дострокові парламентські вибори. Я розпускаю Верховну Раду 8 скликання. Слава Україні!

І дякую вам. На останок, дуже коротко. Дорогий народе, протягом свого життя я намагався зробити все, щоб українці посміхались. Це була не тільки моя робота, це була моя місія. Наступні 5 років я зроблю все, щоб ви не плакали».

10:22 Зеленський офіційно вступив на посаду президента України. Глава Конституційного суду вручила Зеленському булаву, печатку, знак президента і посвідчення президента.

Віце-спікерка Ради Ірина Геращенко, глава КС Наталя Шаптала, президент України Володимир Зеленський, 20 травня 2019 рокуСкріншот з трансляції Громадського

10:18 Нова глава Конституційного суду Наталя Шаптала приводить Зеленського до присяги. Нагадаємо, Шапталу призначили кілька днів тому, після звільнення Станіслава Шевчука.

Володимир Зеленський іде до Ради на інавгурацію, 20 травня 2019 рокуШтаб Зеленського

10:17 Глава Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук зачитала офіційні результати виборів.

10:00 Офіційна церемонія інавгурації почалась. У залі Ради президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко. У залі парламенту також президенти Грузії, Литви, Латвії, Естонії, Угорщини, представники інших країн та міжнародних організацій, а також представник Вселенського патріархату.

У Раді чекають на Зеленського, 20 травня 2019 рокуНастя Станко/Громадське

9:59 Володимир Зеленський приїхав до Верховної Ради. Під оплески та вигуки новообраний президент проходить до парламенту.

9:55 Член команди Зеленського Олександр Данилюк каже, що рішення про призначення глави АП має бути сьогодні, повідомив журналіст Української правди Роман Кравець.

9:57 Рух через Проспект Бажана відкрили.

9:55 Міський голова Києва Віталій Кличко прибув на церемонію на велосипеді.

9:50 До Верховної Ради на інавгурацію прибули глава Православної церкви України Епіфаній, а також митрополит Онуфрій разом із главою фракції Опозиційний блок Вадимом Новинським.

9:36 Поблизу Верховної Ради вже близько тисячі людей, передає журналіст Громадського.

9:30 Станція метро Арсенальна вже працює у звичайному режимі.

9:29 Деякі люди приїхали з інших міст, аби подивитись на інавгурацію Зеленського. Серед основних очікувань від нового президента: завершення війни і підвищення зарплат.

9:23 Поблизу Верховної Ради люди збираються на інавгурацію. Офіційний початок о 10:00.

9:13 Командувач армії Віктор Муженко також прийшов на інавгурацію.

Раніше частина міністрів за квотою БПП подали у відставку. Муженко не звільнялися.

9:12 Кварталівець Євген Кошовий також прийшов на інавгурацію. Нагадаємо, Кошовий під час передвиборної кампанії відзначився тим, що під час дебатів на сцені Олімпійського стояв у костюмі з нецензурним написом.

9:07 Станція метро Арсенальна закрита на вхід. Нагадаємо, що рух Києвом значно обмежили через інавгурацію.

9:00 Ми почали трансляцію. Журналістка Громадського Настя Станко поспілкувалася з одним з керівників «Квартал 95» Борисом Шефіром. Він розповів, що залишиться працювати зі Студією: «Кварталівська уся тусовка тут. Ми втрачаємо свого товариша на цілих 5 років. Я ж залишаюсь із Кварталом». Брат Бориса, Сергій, іде в політику. Борис Шефір сподівається, що його брат отримає найвищу посаду, можливу глави Адміністрації президента.

Раніше повідомлялося, що Зеленський піде на інавгурацію з Маріїнського парку. Напередодні він запросив  всіх охочих. На церемонію мають приїхати 5 президентів — Грузії, Угорщини, Латвії, Литви та Естонії.

19 травня Петро Порошенко востаннє на посту звернувся до громадян України і побажав успішного президентства новообраному главі держави.

Шоумен, лідер «Кварталу 95» Володимир Зеленський 21 квітня переміг на виборах президента, різниця між Зеленським і Порошенком у другому турі склала понад 48% голосів.

Явка виборців склала 62,07%. Для порівняння у першому турі явка виборців становила 62,8%.

Зеленський за підсумками другого туру переміг у всіх регіонах України, окрім одного — Львівської області.

Нагадаємо також, що 17 травня низка міністрів, які були призначення за квотою «Блоку Петра Порошенка» пішли у відставку. Зокрема, у відставку подали міністр закордонних справ Павло Клімкін, заступник голови Адміністрації президента Костянтин Єлісєєв, представниця президента в Раді Ірина Луценко, перший заступник Адміністрації президента Віталій Ковальчук, перший заступник глави СБУ Павло Демчина. 19 травня Порошенко підписав указ про звільнення Олександра Турчинова з посади секретаря Ради національної безпеки і оборони.