На Михайлівській площі вшанували пам'ять загиблих під Іловайськом бійців
На Михайлівській площі відбулося вшанування пам'яті захисників України, які загинули під час виходу з Іловайська 29 серпня 2014 року так званим «зеленим коридором».
Про це передає кореспондентка Громадського.
Біля стіни пам'яті на Михайлівській площі зібралися рідні, побратими загиблих під Іловайськом військових, волонтери. Вони покладають квіти до стіни пам'яті, зокрема соняшники — у той час в соняхах тривали бої й залишалися загиблі українські захисники. У руках тримають фото загиблих.
За офіційними даними ГПУ під час боїв за Іловайськ загинуло 366 українських воїнів, 429 – отримали поранення, 300 – потрапили у полон. Втрати озброєння і військової техніки сягнули суми 300 мільйонів гривень. Українська армія зазнала найбільших одночасних втрат за всю історію війни на Донбасі.
Саме тому 29 серпня за наказом президента Володимира Зеленського визначено Днем пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Штурм Іловайська розпочався 6 серпня 2014 року. Це була перша спроба взяти місто, однак вона провалилася. Другий штурм Іловайська українськими військами відбувся 10 серпня. Українські добровольчі батальйони «Донбас», «Азов» і «Шахтарськ» спробували штурмувати місто, однак танк українських бійців підбили і зрештою штурм зупинився — Україна втратила 12 добровольців та БМП. Третій штурм Іловайська відбувся 18 серпня, тоді українські силовики, що в більшості складалися з добровольчих батальйонів, увійшли в Іловайськ. Вони взяли під свій контроль частину міста, однак 23—24 серпня, після заходу регулярних російських військ, батальйони МВС України «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», Нацгвардії «Донбас» і сили сектору «Б» потрапили в оточення.
26 серпня почались перемовини між керівником АТО Віктором Муженком та представниками Генштабу ЗС РФ Миколою Богдановським, а також на рівні керівництва сектору «Б» та підрозділів збройних сил РФ, про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу з оточення військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань України.
У ніч з 28 на 29 серпня Путін звернувся до «сил ополчення» із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточенні. 29 серпня о 8:15 військові організованими колонами почали рух з міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами, втім колону розстріляли.
Головна військова прокуратура оприлюднила дані досудового розслідування причетності Росії до загибелі українських військових під Іловайськом в серпні 2014 року. У звітах йдеться про те, що керівництво армії РФ організувало «пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області».
Головна військова прокуратура продовжує збір доказів та встановлення всіх осіб, агресивних дій Росії щодо України. Ідеться про відповідальність українського командування.