На розв'язання технологічних питань щодо виборів на Донбасі потрібно не менше року — експерт
Аналітик громадянської мережі «Опора» Олександр Клюжев вважає, що на вирішення лише технологічних питань щодо організації виборів на Донбасі потрібен не менш як рік.
Про це він сказав в ефірі програми «Нині вже» на hromadske.
«Дуже дивує, коли озвучуються якісь нереалістичні строки. Багато технологічних етапів підготовки до виборів, починаючи від відновлення функціонування державного реєстру виборців, «чистих» списків виборців, бо смертність на цих територія природно була та інших аспектів — це довгий процес», — зазначив Клюжев.
За його оцінкою, якщо не брати політичну та безпекову частини організації виборів, то на вирішення лише технологічних питань потрібно не менше як рік.
«Має бути гарантія, що всі виборці вільно здійснюють своє голосування, в тому числі ці умови голосування стосуються медійної сфери та питання прозорості фінансування», — додав аналітик.
Ще одним питанням, яке потрібно розв'язати перед виборами, Клюжев назвав амністію та питання притягнення до відповідальності осіб, які вчиняли тяжкі злочини.
«Не припустимий варіант проводити вибори до розв'язання питання амністії, тому що це підриває майбутнє функціонування цих територій. Якщо через день після виборів держава буде притягати до відповідальності обраних осіб, це підірве засади мирного процесу», — підкреслив експерт.
- 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський заявив, щоУкраїна погодила «формулу Штайнмаєра» щодо виборів на окупованому Донбасі, але закликав не боятися «страшилок». Таким чином Україна задекларувала готовність обговорювати умови виборів на окупованому Донбасі з РФ, Німеччиною і Францією у межах врегулювання конфлікту на Донбасі.
- За так званою «формулою Штайнмаєра», окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними й такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
- Президент також анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу, туди зокрема імплементують так звану «формулу Штайнмаєра». Поки що невідомо, що передбачатиме новий закон, однак Зеленський наголосив, що на час проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі він «вже не буде окупованим».
- Також 1 жовтня 2019-го Зеленський повідомив, що на переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську домовились про розведення сил у Петрівському та Золотому на Донбасі. В ОБСЄ заявили, що розведення має початися 7 жовтня.
- 2 жовтня так звані ватажки самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» Денис Пушилін та Леонід Пасічник заявили, що узгодження «формули Штайнмаєра» означає, що «народ Донбасу буде сам визначати свою долю». Вони також заявили, що українська владане отримає Контролю над кордоном. Крім того, Пушилін і Пасічник закликали Зеленського вести з ними прямий діалог, якщо він «хоче добитися мирного співіснування з «ДНР» і «ЛНР».