НАБУ оприлюднила докази впливу голови ОАСК Вовка на Вищу раду правосуддя. Вона розглядатиме його відсторонення
Національне антикорупційне бюро України оприлюднило нові записи й розшифровку розмов керівництва Окружного адмінсуду Києва, яке підозрюють у спробі захоплення судової влади. Вони можуть слугувати доказами впливу голови ОАСК Павла Вовка на Вищу раду правосуддя, яка якраз 1 вересня розглядає клопотання про його тимчасове відсторонення з посади.
Записи розмов і розшифровка оприлюднені на сайті НАБУ.
Чому це важливо?
1 вересня Вища рада правосуддя розглядає клопотання генерального прокурора про тимчасове відсторонення голови Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка, його заступника та суддів цього ж суду. Їх підозрюють у спробі захопити судову владу в Україні.
Водночас у НАБУ заявляють, що мають докази «позаслужбових взаємовідносин» суддів ОАСК з окремими членами ВРП. Через це прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заявили про їхні відводи від розгляду клопотання.
Що оприлюднили детективи?
За даними НАБУ, голова ОАСК Вовк міг організувати подання штучних скарг до ВРП на суддів всіх інстанцій, які виносили «незручні» для нього рішення, зокрема на суддів Верховного Суду. Такі важелі впливу він використовував, шоб добилися від них «лояльності».
Водночас лояльні до голови ОАСК судді могли розраховувати на уникнення будь-якої відповідальності у Вищий раді правосуддя та абсолютну безкарність за допомогою зв’язків голови ОАСК.
Ось один з фрагментів записів, де голова ОАСК хизується у розмові з одним із членів ВРП щодо досягнутих ним домовленостей про непритягнення до дисциплінарної відповідальності деяких суддів ОАСК, які забороняли мітинги на Майдані у 2013 році.
Голова ОАСК: Ти ж історії всієї не знаєш. Таня (ймовірно йдеться про колишню членкиню ВРП — прим. НАБУ) щоразу говорить, що я вам, бл*, п***ець-п***ець допомагаю. Ну, щоб ти розумів, перше рішення, де вона допомогла по Жені (ймвірно йдеться про підозрюваного — суддю ОАСК — прим. НАБУ) — у мене була домовленість, страшно казати з ким.
Член ВРП: Ну, до речі, ось ти мені тоді казав, ми з тобою говорили, так?
Голова ОАСК: Дивись, тут питання в чому. Страшно казати з ким, що він повинен був були «відбілений» (ймовірно йдеться про непритягнення до відповідальності — прим. НАБУ), а вона за строками закінчила і дала, як його, бл*, оцінку мотивації. Найголовніше рішення.
Член ВРП: Це по мітингах?
Голова ОАСК: Так. По всіх. Я по Саничу «відбілив» по суті. По ньому був договір: «По строках!» (йдеться про закриття провадження по строках — прим. НАБУ).
З повним записом розмов, оприлюднених НАБУ, ви можете ознайомитись тут:
Тут можна прочитати їхню розшифровку.
У чому підозрюють суддів ОАСК?
НАБУ звинувачує керівництво Окружного адмінсуду Києва, зокрема його очільника Павла Вовка, у численних порушеннях закону: у спробі узурпувати судову владу в країні, у неправосудних рішеннях на користь політичних еліт та бізнесменів.
За версією слідства, Вовк очолив злочинну організацію, метою якої було захоплення державної влади. Цього хотіли досягти, встановивши контроль над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створюючи штучні перешкоди у їхній роботі.
Тиск на НАБУ
28 серпня Конституційний суд визнав неконституційним призначення Артема Ситника директором Національного антикорупційного бюро. У НАБУ назвали таке рішення політично вмотивованим та наголосили, що воно ухвалене у рекордно короткі терміни невдовзі після оприлюднення «плівок ОАСК», у яких фігурував зокрема і КСУ.
Оскаржували указ про призначення Ситника народні депутати — всього 51 парламентар. Серед них і такі, як Олександр Дубінський, Максим Бужанський та Олександр Куницький від «Слуги Народу», які входять до так званої групи «К» (Коломойський). А НАБУ, до слова, веде розслідування щодо Ігоря Коломойського.
Сам Ситник прямо говорив, що Коломойський хоче його звільнення через справи ПриватБанку і Укрнафти, збитки держави у яких перевищують 10 мільярдів гривень.
«Тому очевидно, що продовження олігарха у парламенті постійно робить якісь там гучні заяви, певні спроби, от зараз є звернення до Конституційного суду», — сказав тоді Ситник.
Є серед авторів подання і велика кількість депутатів від «Опозиційної платформи — за життя», зокрема і Віктор Медведчук, Ілля Ківа.
Серед слуг у списку голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев, а також Юрій Корявченков, ака «Юзік».