Голові Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) Павлу Вовку (на фото), його заступнику, п'яти суддям ОАСК та голові ДСА та повідомили про підозри
Фото:

сторінка у facebook

17 липня Національне антикорупційне бюро провело обшуки в Окружному адміністративному суді Києва (ОАСК) та Державній судовій адміністрації (ДСА). Голові суду Павлу Вовку, його заступнику Євгену Аблову, ще п'яти суддям ОАСК та голові ДСА Зеновію Холоднюку повідомили про підозри. Пресслужба суду заявила, що це не перша спроба дискредитації Окружного адміністративного суду. Що відомо про суддю Вовка та чому йому вдруге за рік оголошують підозру — у матеріалі hromadske.

***

Понад десять років Павло Вовк очолює Окружний адміністративний суд Києва. До цього він працював у прокуратурі, а також був помічником ексдепутата від «Партії регіонів» Сергія Ківалова. В декларації судді були золоті годинники, монети, марки, колекція картин та автомобілі, ціна яких починається від 20 тисяч доларів. У 2017 році Громадська рада доброчесності (незалежний громадський орган, що перевіряє суддів, чи відповідають вони критеріям доброчесності — ред.), яка оцінювала Павла Вовка на конкурс до Верховного суду, вказала, що з 2012 по 2015 роки суддя був у 33 закордонних подорожах, з-поміж яких були і світові курорти. 

Під час головування Вовка в Окружному адміністративному суді його судді ухвалили декілька резонансних рішень, зокрема і про розблокування Майдану Незалежності у 2013 році, коли суд дозволив розібрати барикади активістів Євромайдану, а за два дні «Беркут» намагався розігнати Майдан. Також ОАСК скасував націоналізацію ПриватБанку, поновив на посаді екскерівника Державної фіскальної служби Романа Насірова і відсторонив від посади колишню в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун.

За президентства Петра Порошенка суд мали ліквідувати. Навіть був відповідний Указ, який підписав п'ятий президент України. Але Окружного адміністративного суду з-поміж дев’яти інших судів там не було. За рік до підписання Указу про ліквідацію судів, журналісти програми «Схеми» зняли неформальну зустріч Вовка з Олександром Грановським. Він був народним депутатом від президентської партії «Блок Петра Порошенка» у VIII скликанні Верховної Ради. Водночас Грановського називали «куратором» від Порошенка у прокуратурі та судах.

У 2016 році «Схеми» зафіксували, як очільник Окружного адмінсуду — суду першої інстанції, в якому вирішуються спори, де однією зі сторін є органи влади, — Павло Вовк зустрічався в ресторані з депутатом Олександром Грановським (так званим «куратором» тогочасної влади у прокуратурі та судах)
Фото:

Схеми

Минулого року НАБУ та Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури провели обшуки в ОАСК та оголосили підозри Вовку та ще трьом суддям. Слідство опублікувало нібито записи розмов суддів, у яких йдеться про втручання в роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів та винесення завідомо неправосудних рішень. Сам Павло Вовк тоді назвав записи сфальшованими, а обшуки в будівлі суду — помстою попередньої влади. У серпні 2019 року голова ОАСК за власним бажанням склав повноваження голови суду та пішов у відпустку, але менше ніж за пів року знову очолив Окружний адмінсуд. За інформацією НАБУ, нині розслідування цього епізоду завершили й підозрювані судді ознайомлюються із матеріалами справи.

Майже через рік після першого обшуку Національне антикорупційне бюро прийшло з обшуками до ОАСК вдруге. Після — повідомило про підозри Павлу Вовку, його заступнику Євгену Аблову та ще п'ятьом суддям Окружного адмінсуду та голові Державної судової адміністрації Зеновію Холоднюку. Слідство вважає, що Павло Вовк очолив злочинну організацію, яка «мала на меті захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створення штучних перешкод у їхній роботі». НАБУ стверджує, що судді ОАСК ухвалювали рішення в інтересах політичних еліт, бізнесових структур та у своїх власних інтересах.

Так, зокрема, на плівках НАБУ, яке бюро оприлюднило в день обшуку, є записи розмов голови суду Вовка, його заступника Аблова та ще декількох суддів ОАСК. Один з епізодів запису — це розмова Павла Вовка та іншого судді Окружного адмінсуду про коаліцію попереднього складу парламенту та її розпуск. У 2019 році ОАСК розглядав позов про відсутність у Верховній Раді коаліції, що надалі могло призвести до розпуску парламенту. 

На плівках НАБУ зафіксовано такий діалог: 

Павло Вовк: Сашо дзвонив, казав: «Бл*, ти що гониш, бл*, ви зараз встановите, що немає коаліції?!»

Суддя ОАСК: І що, на що вона вплине?

Павло Вовк: Я кажу: «Сашо, так, а що ти це, ти сумнівався в нашій політичній проституції?» Ми чекали цього моменту — усе це згадати».

За версією слідства, подібним рішенням про відсутність коаліції, голова ОАСК хотів помститися попередній владі. І судячи із записів на плівках, це була не єдина його спроба.

НАБУ провело вдруге обшуки в Окружному адмінсуді Києва 17 липня 2020 року (на архівному фото — будівля ОАС міста Києва, 18 квітня 2019 року)
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Другий епізод, який за версією слідства показує, що Павло Вовк хотів помститися колишнім високопосадовцям, стосується плану голови ОАСК та його помічника заборонити держслужбовцям виїжджати із країни після президентських виборів 2019 року. Заборона могла діяти до початку розгляду справи по суті у суді. Згідно з матеріалами слідства, цей позов розробив один із суддів Окружного адмінсуду, а підписав його нібито депутат Давид Жванія і подав до суду. Суд відкрив провадження по цій справі, але наступного дня Жванія заявив, що не подавав позову. 

Ще один епізод на плівках стосувався журналістки видання «Слідство.інфо» Євгенії Моторевської. У 2019 році вона підготувала матеріал про святкування дня народження заступника голови ОАСК Євгена Аблова. У репортажі журналістки, зокрема, йдеться про те, що привітати Аблова прийшли політики та судді. У плівках, які оприлюднило НАБУ, йдеться про те, що Євген Аблов питав у Павла Вовка, чи можна дізнатися, коли та з ким контактувала Моторевська в день святкування дня народження самого Аблова та декілька днів до того.

У відповідь на дії НАБУ 17 липня, пресслужба суду заявила, що бюро проводить обшуки із порушенням, а сам суд зазнає дискредитації з 2015 року. Голова ОАСК Павло Вовк, на своїй сторінці у фейсбук, написав, що нині у відпустці, а підозру йому не вручали. Самі підозри Вовк назвав «бажанням окремих одіозних персонажів показати хоча б якусь «ефективність» та створення фону для виску «активістів» про необхідність термінової судової реформи...».

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: