Нагірний Карабах: Пашинян заявив про підписання заяви з Азербайджаном та Росією про припинення війни
Прем'єр—міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про підписання заяви з президентами Азербайджану та Росії про припинення військових дій на території Нагірного Карабаху.
Про це він повідомив у Facebook.
«Шановні співвітчизники, сестри та брати. Я ухвалив важке, надзвичайно важке рішення для себе та всіх нас. Я підписав заяву з президентами Росії та Азербайджану про припинення Карабаської війни о 01:00. Текст заяви, яка вже була опублікована, невимовно болючий як для мене особисто, так і для нашого народу», ㅡ написав Пашинян.
За словами прем'єр-міністра, це рішення є «найкращим з можливих за поточної ситуації». Він заявив, що рішення про припинення військових дій було ухвалене в результаті глибокого аналізу військової ситуації та оцінок людей, що найкраще її розуміють. Усі деталі про підписаний документ Пашинян пообіцяв надати найближчими днями.
«Це не перемога, але і поразки немає, поки ти не визнаєш себе переможеним. Ми ніколи не визнаємо себе невдахами, і це має бути початком нашої ери національного об’єднання та відродження», ㅡ заявив він.
Що передувало?
У неділю, 8 листопада, президент Азербайджану Ільхам Алієв повідомив про звільнення Шуші, ключового міста Карабаху, яке відкриває шлях на столицю НКР Степанакерт. Тоді невизнана НКР заперечила це, заявивши, що йдуть бої за місто. Проте вже наступного дня влада республіки визнала, що втратила контроль над містом Шуша повністю. Представник президента НКР додав, що Степанакерт також перебуває у небезпеці.
Цю ж інформацію підтверджували журналісти, яким вірменська влада заборонила повідомляти про масову евакуацію людей з міста Степанакерт. Після взяття Азербайджаном міста Шуша жителі міста опинилися у край невигідному становищі. Шуша розташована на височині, у приблизно 8 хвилинах поїздки від Степанакерта. Таким чином місто фактично відкрите для обстрілів згори.
Що відбувалося в Карабаху?
З 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.
9 жовтня очільники Міністерств закордонних справ Азербайджану та Вірменії домовилися у Москві про перемир'я. На зустрічі, яка тривала понад 10 годин, вони вирішили, що з 12:00 (11:00 за Києвом) 10 жовтня припинять вогонь для того, щоб провести обмін полоненими, тілами загиблих за посередництва «Червоного Хреста».
Фактично припинення вогню у Карабаху не було. Сторони звинуватили одна одну у його порушенні та, як свідчать заяви лідерів країн, бойові дії не припиняються.
За посередництва США Азербайджан та Вірменія домовилися про нове перемир'я з 26 жовтня, але майже відразу звинуватили одна одну в його порушенні.
Історія конфлікту
У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.
Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.