Німеччина дозволила першому «Північному потоку» 20 років не працювати за правилами ЄС. Спокійно: це не зовсім зрада
Федеральне мережеве агентство Німеччини ухвалило рішення вивести газогін «Північний потік—1» з—під дії ключових положень про спільний газовий ринок ЄС, відомих також як Третій енергопакет, на 20—річний термін. Утім цей пакет і так передбачав можливість звільнення від його дії тих газопроводів, які були добудовані до набуття ним чинності.
Про це повідомляє пресслужба швейцарської компанії Nord Stream AG, яка керує «Північним потоком-1». Nord Stream AG є дочірньою компанією російського Газпрому.
Йдеться про положення, які поширюють дію Третього енергопакету ЄС на ділянки морських газогонів у межах територіальних вод держави-члена ЄС, де розташоване перше з’єднання газотранспортної системи з газогоном із третьої країни.
«Згідно з рішенням, звільнення з-під дії зазначених положень стосується ділянки газопроводу на території Німеччини, включно з територіальним морем, і діє спочатку протягом 20 років, набуваючи чинності ретроспективно з дати прийняття змін до Закону про енергетику 12 грудня 2019 року», — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, в листопаді 2019 року парламент Німеччини ухвалив Закон про енергетику, який імплементує в німецьке законодавство зміни до газової директиви Євросоюзу. Після цього Nord Stream AG подав заявку до німецького енергорегулятора — Федерального мережевого агентства — з проханням звільнити «Північний потік-1» з-під дії цього закону, а отже, й Третього енергопакету.
Слід зазначити, що сам змінений Третій енергопакет передбачає таку можливість: його дія обов’язкова лише для тих газогонів, будівництво яких завершене до набуття змінами чинності на території ЄС — травень 2019 року. Але «Північний потік-2» (новий газогін, що йде паралельно «Північному потоку-1») ще не добудований — і на нього нові норми поширюватися повинні.
Зазначимо, що газопровід «Північний потік-2» досі не був добудований, оскільки 21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті. У Німеччині очікували на завершення будівництва у другій половині 2020 року.
15 травня Федеральне мережеве агентство Німеччини відмовило компанії-оператору російського газопроводу «Північний потік-2» у звільненні від регулювання діяльності директивою ЄС. Відтак, він працюватиме за загальними правилами.
«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.