Федеральне мережеве агентство Німеччини відмовило компанії-оператору російського газопроводу «Північний потік-2» у звільненні від регулювання діяльності директивою ЄС. Відтак, він працюватиме за загальними правилами.

Про це заявив посол України у Німеччині Андрій Мельник.

Рішення регулятора він назвав «великою перемогою».

«Навіть якщо тепер долю Nord Stream2 вирішуватиме Феміда, Україна вдячна Німеччині за солідарність», — написав посол. 

Зазначимо, що відповідно до директиви ЄС російський Газпром зможе використовувати лише половину потужностей газопроводу.

Рішення регулятора привітав також прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він зазначив, що Україна зі свого боку імплементує всі правила енергетичного ринку ЄС, аби надалі розвивати партнерство з Європейським Союзом у сфері енергетики.

«Такі дії регулятора демонструють відданість єдиним правилам ЄС, незалежно від компанії чи країни. Зі своєї сторони, Україна та наша газотранспортна система залишаються надійним партнером Європи у питанні забезпечення транзиту енергоресурсів», — переконує очільник уряду. 

Водночас керівництво «Північного потоку-2» заявило, що не задоволене рішенням, пишуть російські «РИА Новости». 

1 травня німецькі ЗМІ повідомили, що Федеральне мережеве агентство Німеччини планує відмовити компанії-оператору російського газопроводу «Північний потік-2». Тоді писали, що регулятор направив проєкт свого рішення сторонам для коментарів.

Причиною називають те, що «Північний потік-2» не відповідає вимогам «Закону про енергетику» для звільнення від регулювання, адже не був добудований до певного терміну.

Заявку регулятору надіслали на початку 2020 року. У німецькому законодавстві є можливість звільнення від регулювання ЄС, але поширюється вона тільки на газопроводи, які були добудовані до травня 2019 року.

Відповідно до газової директиви ЄС, яка набула чинності у травні 2019 року, норми європейського енергетичного права поширюються на трубопроводи, які підключаються до ГТС Євросоюзу. Такі газопроводи повинні відповідати вимогам до газопроводів країн ЄС — зокрема мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.

Директива зачіпає «Північний потік-2». Відповідно до цієї директиви, транспортувати газ цим трубопроводом повинна компанія, незалежна від Газпрому, а 50% його пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.

Зазначимо, що газопровід «Північний потік-2» досі не був добудований, оскільки 21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.

У Німеччині очікували на завершення будівництва у другій половині 2020 року.

У листопаді 2019 року парламент Німеччини ухвалив правки до газової директиви Євросоюзу, які можуть звільнити «Північний потік-2» російського Газпрому від обмежень.

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

Поділитись: