Парламент Німеччини ухвалив правки до газової директиви Євросоюзу, які можуть звільнити «Північний потік-2» російського Газпрому від обмежень.

ОНОВЛЕНО: прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що проголосовані Бундестагом закони не дають «зеленого світла» «Північному потоку-2». Відповідні правки до ухваленого закону не потрапили, а директива ЄС діятиме у Німеччині без змін.

Про це повідомляється на сайті Бундестагу.

Ці правки стосуються газової директиви ЄС, яка набула чинності у травні, вона регулює діяльність газопроводів третіх країн. Такі газопроводи повинні відповідати вимогам до газопроводів країн ЄС — зокрема мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.

Директива зачіпає «Північний потік-2», бо транспортувати газ ним повинна компанія, незалежна від Газпрому, а 50% його пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.

Проте поправки, ухвалені Бундестагом, дають змогу звільнити «Північний потік-2» від цих обмежень.

Так, правила директиви поширювалися на всі трубопроводи, введені в експлуатацію після 23 травня 2019 року (тобто, поширяться і на «Північний потік-2» після його запуску), але німецькі депутати скасували цю дату. Таким чином, питання того, чи поширювати нові правила на трубопровід Газпрому, «буде вирішуватися індивідуально».

Зазначимо, що у разі запуску «Північного потоку-2» Росія зможе повністю відмовитися від транзиту свого газу через Україну. Цей транзит щороку приносить Україні близько 3 мільярдів доларів доходів. 31 грудня 2019 року закінчується дія контракту між Україною та Росією про транзит газу. Нового контракту держави ще не уклали, а переговори щодо нього, які відбуваються за участю Єврокомісії, є безуспішними.

Нагадаємо:

  • 30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах. У Нафтогазі повідомили, що це рішення було очікуваним. За допомогою цього газопроводу Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів.
  • 28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України.
Поділитись: