NYT: Болтон у своїх мемуарах підтверджує, що Трамп заморозив допомогу Україні, вимагаючи розслідування
Замороження Дональдом Трампом військової допомоги Україні в липні 2019 року було пов’язано з оголошенням нею розслідувань щодо одного з конкурентів Трампа на президентських виборах 2020 року — Джозефа Байдена.
Як пише The New York Times, про це свідчать уривки з досі неоприлюдненої книги колишнього радника президента США з національної безпеки Джона Болтона, які опинилися в розпорядженні журналістів.
За даними The New York Times, Болтон надіслав копії рукопису своїм близьким знайомим, а також у Білий дім — це стандартна вимога для деяких категорій чинних та колишніх посадовців, що пишуть книги. Як саме вони опинилися у видання, журналісти не уточнюють.
У книзі ексрадник Трампа з нацбезпеки розповідає про свої неодноразові спроби разом із держсекретарем Майком Помпео та міністром оборони Марком Еспером переконати президента США розблокувати надання 391 мільйона військової допомоги Україні. Однак Трамп ігнорував їхні аргументи, постійно згадуючи про те, що українці начебто співпрацювали з Гіларі Клінтон, аби не допустити його перемоги на президентських виборах 2016 року в США.
З мемуарів відомо, що у серпні 2019 року Болтон зустрівся з Трампом після повернення останнього з відпустки у гольф-клубі в Бедмінстері. Тодішній радник президента з нацбезпеки порушив питання про військову допомогу Україні, термін розблокування якої уже скоро мав сплинути. У відповідь Трамп сказав, що не хоче надавати Україні жодної допомоги, поки йому не дадуть усі матеріали, зібрані в ході розслідування спецпрокурора Мюллера, які пов’язували Байдена з прихильниками Гіларі Клінтон в Україні.Тобто фактично поки не отримає компромат на Байдена.
Крім того, як стверджує Болтон, держсекретар США Майк Помпео в особистих розмовах стверджував, що не вірить заявам особистого адвоката Трампа Рудольфа Джуліані про те, що експослиня США в Україні Марі Йованович була корумпованою. Помпео також вважав, що Джуліані міг діяти в інтересах інших своїх клієнтів. Про те ж саме юристів Білого дому попереджав і сам Болтон.
Колишній радник Трампа стверджує, що він першим попередив генерального прокурора США Вільяма Бара про те, що Трамп згадав його в розмові із Зеленським 25 липня 2019 року. (Болтон був присутній під час розмови, Бар — ні.) Тоді ж Болтон начебто поділився з Баром своїми занепокоєннями щодо Джуліані. Сам генпрокурор США заперечив, що дізнався про все це від Болтона.
Також з книги стає відомо, що виконувач обов’язків глави адміністрації президента США Мік Малвені був присутній принаймні під час однієї телефонної розмови Трампа з Джуліані, де вони обговорювали Марі Йованович. Раніше Малвені — відомий передусім тим, що колись на пресконференції визнав, що нинішня адміністрація вважає нормальною практику «послуги за послугу» в зовнішній політиці — стверджував, що ніколи не був присутній при розмовах Трампа з Джуліані.
У листопаді 2019 року Bloomberg повідомив, що Джон Болтон міг стояти за рішенням розблокування військової допомоги Україні в обхід Білого дому. Він начебто дав Державному департаменту сигнал, що військову допомогу можна розморожувати без рішення Трампа і невдовзі відповідне рішення ухвалили на рівні Державного департаменту. Водночас The New York Times про цей епізод не згадує, а тому він або не підтвердився, або не був зумисне згаданий Болтоном.
Нагадаємо, на початку січня Джон Болтон заявив, що готовий дати свідчення в Сенаті у справі щодо імпічменту президента США — хоча раніше говорив, що зробить це лише за рішенням суду. Сам Трамп, нагадує The New York Times, стверджував, що його ексрадник із нацбезпеки не може свідчити з міркувань національної безпеки.
Джон Болтон обіймав посаду радника президента з національної безпеки з квітня 2018 року по вересень 2019 року. Він підтримував вихід США з ядерної угоди з Іраном та виступав за продовження санкцій проти Росії. Трамп звільнив Болтона 10 вересня 2019 року. Новим радником Трамп призначив Роберта О'Браєна.
Тоді ЗМІ повідомляли, що у Болтона й Трампа розходилися поглядах на КНДР, Іран, Північну Корею та Афганістан. Також він нібито виступав проти зусиль оточення Трампа щодо тиску на Україну для проведення розслідування проти демократа Джо Байдена та його сина.