Делегати Палати представників Конгресу США проходять коридорами Капітолія із статтями про імпічмент президента Трампа, Вашингтон, США, 15 січня 2020 року. Нижня палата американського парламенту оголосила імпічмент президенту США та передала справу в Сенат, де відбудеться фінальний етап імпічменту
Фото:

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Після майже п’яти місяців імпічмент президента США входить у вирішальну фазу. Сьогодні, 21 січня, почнуться перші слухання у верхній палаті американського парламенту — Сенаті. hromadske нагадує, в чому звинувачують Дональда Трампа, і розмірковує, що буде далі.
1

Вступ. Як усе почалося?

25 липня 2019 року Дональд Трамп зателефонував Володимиру Зеленському і сказав: «Я хочу, щоб ви зробили мені послугу». У серпні анонімний викривач подав офіційну скаргу про те, що в тій розмові президент США начебто тиснув на Україну, аби та допомогла йому з перевиборами в 2020-му. А у вересні Палата представників почала проти президента США офіційну процедуру імпічменту.

За цей час Трамп устиг заморозити і розморозити військову допомогу Україні. Як постановила Рахункова палата США — незаконно.

2

Зав’язка. Як дійшли до оголошення імпічменту?

Конгресмени Палати представників допитали десятки свідків — колишніх і нинішніх дипломатів, працівників Білого дому й безпекових служб.

Їхній висновок: президент США через свого адвоката Рудольфа Джуліані створив «тіньовий канал» американської політики щодо України. «Тіньовий» — бо діяв він в обхід традиційної дипломатії. Через цей канал Трамп тиснув на Україну, аби та почала розслідування проти Гантера Байдена, сина одного з його конкурентів на президентських виборах 2020 року — Джозефа Байдена. Гантер деякий час працював в українській компанії Burisma, проти якої в Україні були відкриті провадження щодо корупції та відмивання грошей.

Зрештою, 18 грудня 2019 року нижня палата американського парламенту — Палата представників — оголосила імпічмент президенту США. Йому висунули звинувачення у зловживанні владою та перешкоджанні розслідуванню Конгресу. Майже через місяць справу передали в Сенат, де розпочинається фінальний етап імпічменту.

3

Розвиток дій. До чого тут Парнас?

Лев Парнас — американський бізнесмен українського походження, через якого Руді Джуліані хотів налагодити зв’язки з українським істеблішментом. Ще в жовтні 2019-го бізнесмен погодився співпрацювати з конгресменами-розслідувачами — але лише тиждень тому стало відомо, які саме докази він їм передав.

Із оприлюднених листувань у WhatsApp стало відомо, що Парнас вів переговори з колишніми генпрокурорами України Віктором Шокіним та Юрієм Луценком, незмінним главою МВС України Арсеном Аваковим, помічником Зеленського Сергієм Шефіром, ба навіть олігархом Ігорем Коломойським.

Пізніше Парнас в ефірі двох американських телеканалів заявив, що боїться стати «офірним цапом» для Джуліані й Трампа. І додав: тиск на Україну, вимога розслідувань, замороження військової допомоги — «все це було про вибори 2020 року — аби забезпечити йому (Трампу — ред.) ще 4 роки при владі».

4

Кульмінація. Як працюватиме Сенат?

Справа Трампа розглядатиметься в Сенаті, як у суді присяжних. Присяжними будуть усі сенатори, які зрештою і мають визнати президента винним або невинним.

Водночас сенатори визначають і хід суду — приміром, чи хочуть вони слухати свідків або розглядати ті чи інші докази.

Демократка Ненсі Пелосі, яка передавала справу від Палати представників, представила «керівників імпічменту» — вони виступають стороною обвинувачення. Головуватиме, як і на попередньому етапі, Адам Шиф — глава Комітету з питань розвідки Палати представників.

Захищатимуть Трампа професор права Алан Дершовіц та юридичний консультант Кенет Стар. Останній уже має досвід справ про імпічмент — він був обвинувачем у справі Білла Клінтона та Моніки Левінськи. Також серед підтримки Трампа — юрист Білого дому Пет Сіполоні та особистий адвокат президента Джей Секулов.

18 січня захисники Трампа оприлюднили свою відповідь на звинувачення, де наголосили: усунення президента США з посади не має законних підстав.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте в нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
5

5. Розв’язка. Що буде далі?

Щоб Трамп перестав бути президентом, за його імпічмент мають проголосувати дві третини сенаторів, присутніх під час слухань.

Нині в Сенаті 53 республіканці, 45 демократів і два незалежні кандидати. Якщо припустити, що на суді будуть присутні всі члени Сенату, демократи повинні заручитися підтримкою щонайменше 20 республіканців (незалежні кандидати, скоріш за все, імпічмент підтримають).

Розраховувати на таку підтримку навряд чи доводиться. Глава республіканської більшості в Сенаті Міч Макконел (від якого багато в чому і залежить порядок денний сенатських слухань) неодноразово говорив про підтримку чинного президента й казав, що хоче якнайшвидше закінчити розгляд імпічменту — навіть не заслуховуючи свідків і докази. Така ж думка — і в Дональда Трампа.

А тому демократи, вочевидь, змагаються не стільки за голоси республіканців у Сенаті, скільки за голоси виборців на прийдешніх президентських виборах.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Трампа-Барбара. Ще один влог про імпічмент

Поділитись: