Очільник МОЗ допустив закупівлю російської вакцини від коронавірусу. Але лише за певних умов
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що Україна може закупити російську вакцину від коронавірусу, але лише тоді, коли її дієвість буде доведена на міжнародному рівні. При цьому МОЗ не розглядає цей варіант зараз, а веде перемовини з міжнародними постачальниками.
Про це Степанов заявив в етері NewsOne.
За словами очільника МОЗ, наразі у відомства немає підтверджень міжнародних організацій щодо дієвості російської вакцини від COVID-19 і того, що вона пройшла всі необхідні стадії клінічних випробувань.
На уточнювальне питання ведучої, чи буде Степанов виступати за закупівлю російської вакцини, якщо її схвалить ВООЗ, той відповів: «Я вважаю, що якщо таке станеться, тоді будемо говорити про закупівлю будь-якої вакцини, не тільки російської».
У міністерстві охорони здоров’я в коментарі LIGA.net уточнили, що відомство наразі не займається закупівлями вакцини РФ, а веде перемовини з міжнародними її постачальниками.
Раніше про російську вакцину висловлювався і депутат від владної «Слуги Народу» Олександр Качура. Він говорив, що Україні доведеться домовлятися з Росією про вакцину проти коронавірусного захворювання, якщо доведуть її ефективність.
До речі, глава комітету Ради Федерації Росії з міжнародних справ Костянтин Косачов тоді сказав, що Качура «ставить інтереси людей вище геополітичних».
До чого тут Медведчук?
Нещодавно народний депутат і кум президента РФ Володимира Путіна Віктор Медведчук заявив, що під час поїздки в анексований Крим вакцинував себе і сім’ю російською вакциною від COVID-19. Під час зустрічі з Путіним Медведчук начебто попросив вакцину й для України, назвавши її «найдієвішим засобом у боротьбі з коронавірусом».
Президент Володимир Зеленський пізніше побіжно відреагував на заяви Медведчука і запевнив, що Європейський Союз підтвердив свою допомогу для отримання «справжньої вакцини, яка не викликатиме сумнівів вчених»: «Не раджу дуже вірити в передвиборчі «ініціативи» окремих циніків, які вже вакцинувалися неперевіреними засобами».
А що це за російська вакцина?
Єдиною наразі зареєстрованою у світі вакциною є російський «Спутник V» або «Гам-Ковід-Вак». Це препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії. Першу партію вакцини вже встигли випустити, а російська влада планує налагодити масове виробництво та імунізацію населення.
Росіяни оприлюднили результати двох етапів клінічних випробувань своєї вакцини. І до неї вже виникли питання. Детальніше читайте у нашому матеріалі.
Недовіру до російської коронавірусної вакцини висловлюють ВООЗ, Німеччина і навіть самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.
А що взагалі з вакцинами від COVID-19?
Власні тестування вакцини від COVID-19 запустили науковці з Великої Британії, США, Німеччині, Китаї та багатьох інших. Про успіхи клінічних випробувань повідомляли спеціалісти Оксфордського університету та Європейське агентство з лікарських засобів.
За словами науковиці Всесвітньої організації охорони здоров’я Сумії Свамінатан, наразі всього 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Всього ж на різних етапах розробки перебувають близько 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.
У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат вже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.