Підозрюваного в організації вбивства Шеремета Антоненка залишили під вартою

Апеляційний суд Києва залишив у силі рішення суду попередньої інстанції про тримання під вартою ветерана бойових дій і музиканта Андрія Антоненка (Riffmaster), якого підозрюють в організації вбивства журналіста Павла Шеремета

Про це передає кореспондентка hromadske із зали суду.

Адвокати наполягали на скасуванні тримання під вартою та обранні менш суворого запобіжного заходу для Андрія Антоненка.

Захист наголошував на тому, що підозра необґрунтована, формальна, яка не містить посилань на докази. Водночас адвокати зазначили, що Антоненко має позитивну характеристику, двох неповнолітніх дітей, не притягався до кримінальної відповідальності.

Адвокати заявляли, що експертиза ходи, яка надана слідством, не має братися до уваги, а у матеріалах прізвище Антоненка фігурувало лише 4 рази.

«В апеляційній скарзі ми оскаржували саме рішення суду. Вона ґрунтується на тому, що підозра не є обґрунтованою, а ще на тому, що в цьому конкретному випадку можна було обійтися більш м’яким запобіжним заходом ніж тримання під вартою», — зазначив адвокат підозрюваного Святослав Жерновніков.

Прокурори натомість наголошували на ризиках втечі підозрюваного, переховування від слідства, знищення речових доказів, тиску на свідків та інших невстановленим слідством осіб.

Також у прокуратурі наголосили на тому, що під час обшуків в Антоненка вилучили міну, а в ній рештки тієї речовини, за допомогою якої й підривали автомобіль Павла Шеремета.

Сам підозрюваний заявив, що не причетний до злочину, сам зацікавлений в його розкритті та обіцяв співпрацювати зі слідством. Водночас, у коментарі hromadske Антоненко заявив, що зелений предмет, який він просив сховати — це не вибухівка:

«Немає там ніякої вибухівки. Це просто реквізит. Елементарно злякався, просив сховати», — зазначив Антоненко.

У підозрі Антоненку зазначено, що, за версією слідства, «для вчинення вбивства учасники групи незаконно придбали у невстановлених осіб електродетонатор ЕДП-р, вибухову речовину «гексоген» та вражаючі елементи протипіхотної міни МОН-50, а саме циліндрики, з них виготовили саморобний вибуховий пристрій, який згодом прикріпили до автомобіля Subaru, на якому 20 липня 2016 року вирушав на роботу Павло Шеремет».

Підтримати Андрія Антоненка прийшло близько 70-80 людей, серед яких рідні, музиканти, нинішні та колишні військові. Вони наполягали на тому, що «справа шита білими нитками». Раніше музикант та друг підозрюваного Володимир Головньов у коментарі hromadske зазначив, що людина на відео зовсім не схожа на Антоненка. Він переконаний, що чоловік не міг скоїти злочин.

«Знаю його з 1989 року. У 2016 році тісно не спілкувалися, але я знаю, що вони із Сашком Положинським їздили підтримувати військових, з Антоном Панфіловим. Він дуже правильний не порушував закону, вихований дуже. Дивно»,сказав Головньов.

Підтримати підозрюваного приходили й військові колеги, зокрема керівник прес-служби Сил спеціальних операцій ЗСУ Олексій Нікіфоров. Він розповів коли до них приєднався Антоненко та яку роботу виконував:

«Андрій призвався на військову службу за контрактом у 2017 році. Перша його посада була водій-кіномеханік, потім перевівся у штаб, став помічником начальника групи по відбору військовослужбовців військової служби за контрактом, а з цього року він був призначений сержантом другої категорії пресслужби командування ССО», — розповів Нікіфоров та додав, що «зелений предмет», який вилучили нібито в Антоненка — певний реквізит і не є вибухівкою.

«Я бачив цей деактивований пристрій, міну без вибухового пристрою. Андрій мені сказав, що йому це подарували на одному з концертів. А таких подарунків у зоні бойових дій багато. У будь-якій волонтерській організації є багато тубусів від РПГ і не можна сказати, що це РПГ, тому що там уже вихолощене. Якби це була та міна, він би її позбувся, а не викладав у соцмережі», — заявив Нікіфоров.

Нагадаємо:

  • 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
  • Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
  • Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
  • Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.

Також слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР. У МВС заявляли, що розслідування справи ускладнює російське громадянство Шеремета.

10 травня 2017-го журналісти презентували фільм-розслідування про вбивство журналіста Павла Шеремета. У ньому йдеться про те, що співробітник СБУ Ігор Устименко був біля дому Шеремета в ніч перед вбивством.

Співзасновник міжнародного проєкту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP Дрю Салліван заявив, що українська влада свідомо не розслідує вбивство журналіста.

Колеги та рідні Шеремета вимагали відставки Авакова через нерозкриття вбивства журналіста.

10 жовтня 2019-го президент Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС змінять, якщо не буде результатів у справі щодо вбивства Шеремета.