Правоохоронці розповіли нові деталі про ситуацію щодо захоплення заручників у Луцьку
Представники Національної поліції та Служби безпеки України розповіли деталі спецоперації щодо затримання Максима Кривоша, який 21 липня взяв у заручники 13 пасажирів автобуса в Луцьку.
Про це заявили начальник Нацполіції Волинської області Юрій Крошко та начальник СБУ на Волині Павло Данюков на брифінгу у Луцьку 22 липня, який транслювало hromadske.
Зокрема Данюков зазначив, що Кривош довго стояв біля автобуса, бо правоохоронці перевіряли, чи є у нього дистанційне управління пристроєм.
«У нас були підозри, що в автобусі залишився вибуховий пристрій. Він залишив в автобусі сумку, за нашими домовленостями. Ми мали пересвідчитися, що у нього немає дистанційного управління пристроєм, бо в автобусі залишалися заручники. Йому давали вказівки підняти-опустити руки, постояти. Ми сканували місцевість приладами виявлення небезпеки. Лише після цього до нього підійшли співробітники поліції та СБУ», — пояснили у службі безпеки.
Крім того, в СБУ пояснили і чому бронетранспортер під'їхав уже після затримання Максима Кривоша та звільнення заручників. Таким чином правоохоронці хотіли запобігти нападу на автобус імовірних спільників. Натомість у Міністерстві внутрішніх справ сказали, що хотіли «психологічно подавити волю зловмисника».
Також у правоохоронці розповіли, що заступник голови Нацполіції Євген Коваль, крім води заручникам, передав Кривошу телефон для переговорів із президентом Володимиром Зеленським. Після цього Кривош вистрілив у сторону Коваля.
Зв'язок правоохоронці не глушили, щоб мати змогу вести перемовини з нападником. За словами представника СБУ, правоохоронці були готові заглушити зв'язок у будь-який момент.
Також поліція не знайшла у місті жодного вибухового пристрою. А у Кривоша вилучили автомат Калашникова, декілька гранат та муляж вибухівки. Також у Максима Кривоша взяли зразки для проведення тестів на наявність у крові алкоголю та наркотиків — їх робитимуть декілька днів.
Наразі стан здоров'я заручників задовільний, ніхто з них не звертався до лікарні. За словами правоохоронців, в автобусі були «звичайні люди, які їхали рейсовим автобусом». Після звільнення усіх заручників допитали.
Нагадаємо про перебіг подій у Луцьку:
- Чоловік захопив заручників в автобусі у центрі Луцька вранці 21 липня. Він подзвонив в поліцію і представився ім'ям Максим Плохой. Згодом з'ясувалося, що його справжнє ім’я — Максим Кривош. В області ввели оперативний план «Заручник», а центр міста перекрили.
- На місце події вилетів очільник МВС Арсен Аваков, президент Зеленський заявив, що взяв ситуацію під особистий контроль.
- Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом захоплення заручників у Луцьку, а СБУ — за статтею про «терористичний акт».
- Згодом у МВС заявили, що з автобуса вдалося звільнити трьох заручників: літню жінку, підлітка та вагітну жінку. У Зеленського сказали, що президент розмовляв з чоловіком, який утримує заручників, після чого той відпустив з автобуса людей.
- Президент України Володимир Зеленський виконав вимогу чоловіка, який захопив заручників у Луцьку. Він записав та опублікував відео, на якому сказав фразу «Фільм "Земляни" 2005 року. Дивитися усім». Після звільнення заручників і затримання чоловіка відео зникло зі сторінки Зеленського.
- Близько 22:00 правоохоронці штурмували автобус. Зловмисника затримали, а усіх заручників звільнили. Загалом їх було 13.
- Такожнабрифінгу за підсумками звільнення заручників і затримання Кривоша повідомили, що зловмисник готувався до цієї операції та мав спільників. Кількох із них уже затримали.