Прихильники Кузьменко намагалися виштовхати із зали суду журналістку «Шарія»: поліція порушила справу
Столична поліція порушила справу за статтею «Погроза або насильство щодо журналіста» через інцидент в Апеляційному суді Києва, де розглядали апеляцію підозрюваної у вбивстві Павла Шеремета Юлії Кузьменко — її прихильники намагалися виштовхати із зали суду журналістів проросійських ресурсів «Страна.юа» та «Шарій.нет».
Про це повідомляє прес-служба поліції Києва.
До правоохоронців із відповідними заявами звернулись троє журналістів. Слідчі кваліфікували подію як погроза або насильство щодо журналістів та внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу.
«Наголошуємо: така протиправна поведінка стосовно журналістів є неприпустимою. На всі такі випадки поліція оперативно реагуватиме в рамках чинного законодавства», — йдеться у повідомленні.
Як зазначає кореспондентка hromadske, прихильники Кузьменко намагалися вивести із зали двох журналістів «Шарій.нет» — Дмитра Кучера та Антоніну Бєлоглазову, а також журналістку «Страни.юа» Юлію Корзун.
Інцидент прокоментував очільник Нацполіції Ігор Клименко.
«Моя позиція — чітка і принципова: будь-які прояви агресії чи застосування сили до журналістів — неприпустимі. Ми живемо в демократичній країні, де не може бути утисків свободи слова», — сказав він.
Відреагувати на інцидент закликав правоохоронців голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.
Видання «Шарій.нет» належить проросійському блогеру Анатолію Шарію, який наразі проживає за межами України й переховується від слідства.
Саму ж справу порушили через використання вогнепальної зброї під час конфлікту з відвідувачем McDonalds у Києві в травні 2011 року. Шарію висунули обвинувачення за статтею 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України, а також за частиною 2 статті 383 ККУ (його звинуватили в інсценуванні замаху на самого себе).
7 лютого 2012 року Шарій був оголошений у розшук. 19 березня того ж року він повідомив, що перебуває в Євросоюзі і попросив притулку в Литві.
Видання «Страна.юа» також відоме маніпуляціями та проросійськими поглядами, про що зокрема свідчать моніторинги «Детектор медіа».
Нагадаємо, 24 грудня суд відхилив апеляцію захисту Кузьменко і залишив її під вартою.
Нагадаємо:
- 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
- Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
- Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
- Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.
Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.
Також слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР. У МВС заявляли, що розслідування справи ускладнює російське громадянство Шеремета.
10 травня 2017-го журналісти презентували фільм-розслідування про вбивство журналіста Павла Шеремета. У ньому йдеться про те, що співробітник СБУ Ігор Устименко був біля дому Шеремета в ніч перед вбивством.
Співзасновник міжнародного проєкту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP Дрю Салліван заявив, що українська влада свідомо не розслідує вбивство журналіста.
Колеги та рідні Шеремета вимагали відставки Авакова через нерозкриття вбивства журналіста.
10 жовтня 2019-го президент Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС змінять, якщо не буде результатів у справі щодо вбивства Шеремета.