«Роль третьої сторони — очевидна»: МЗС України відреагувало на заяви Молдови про завершення розслідування у справі Чауса
Міністерство закордонних справ України висловило здивування заявами Молдови про завершення розслідування у справі про зникнення колишнього українського судді Миколи Чауса.
Про це нам повідомили у пресслужбі Міністерства закордонних справ.
Там зазначили, що Україна неодноразово заявляла про готовність до максимальної співпраці із Молдовою у цій справі. Це питання обговорювали як на рівні президентів, так і міністрів закордонних справ.
«Наша позиція чітка: всі обставини справи має встановити розслідування по лінії правоохоронних органів», — кажуть у МЗС України.
Офіс генерального прокурора України 12 травня отримав клопотання від Генпрокуратури Молдови про надання правової допомоги в межах відкритої кримінальної справи.
Відтак 17 травня українська сторона звернулася до молдовської й попросила надати додаткову інформацію, без якої було неможливим надати міжнародно-правову допомогу.
«На цьому тлі викликають здивування заяви про завершення розслідування в Молдові в односторонньому порядку. Логічне питання: а чи дійсно була зацікавленість у встановленні істини чи натомість було завдання реалізувати гучний політичний процес із заздалегідь визначеним результатом?», — вважають у МЗС України.
Там говорять, що роль «третьої сторони» (йдеться про Росію) у цій ситуації є очевидною, а її мета — дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Молдові та спробувати зруйнувати українсько-молдовські відносини.
«Переконані, що встановлення всіх обставин у справі Миколи Чауса можливе лише при повній взаємодії української та молдовської сторін», — додали в українському закордонному відомстві.
Що передувало?
Генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло 21 липня заявив про завершення розслідування у справі про зникнення українського екссудді Миколи Чауса. За даними правоохоронців, до викрадення Чауса причетні українські «держструктури».
«Переважно ми завершили розслідування тут, у Республіці Молдова. Ми надіслали декілька запитів про встановлення в Україні судово-позовного прохання і чекаємо на відповіді. Наше завдання ㅡ ідентифікувати людей, які приїхали з України та провели відповідні операції тут, у Молдові», ㅡ сказав генпрокурор.
Ще у травні 2021 року Слідчий комітет парламенту Молдови звернувся до Верховної Ради України щодо організації зустрічі для обговорення розслідування зникнення екссудді Миколи Чауса.
Адвокат екссудді Олександр Вишневий повідомив нам, що його та інших захисників Миколи Чауса запросили на засідання у міжпарламентському форматі, щоб отримати будь-яку інформацію щодо розслідування викрадення екссудді правоохоронними органами України.
«У комісії [парламентська комісія в Молдові — ред.] зазначили, що не мають жодної інформації стосовно цього, оскільки українська сторона не реагує на запити з боку представників влади та правоохоронних органів Молдови. Така реакція, за їхнім твердженням, перешкоджає встановленню всіх фігурантів кримінальної справи. А йдеться не тільки про виконавців, а й про замовників злочину, встановлення їхнього місцеперебування», — зазначав Вишневий.
Хто такий Чаус і про яке викрадення йдеться?
Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка й розглядом справи Геннадія Корбана.
У 2016 році НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках. Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок: 5 років умовно.
У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом, проте досі не екстрадували.
3 квітня 2021 року Чауса викрали в Молдові. За даними журналістів-розслідувачів з України та Молдови, молдовські правоохоронці перевіряють українців на причетність до зникнення Чауса, щонайменше двоє з яких прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — звільнений посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб.