У Росії запропонували США альтернативу: односторонньо пообіцяти нерозширення НАТО
Альтернативою «гарантіям безпеки» Росії, які Кремль вимагає від НАТО та США, можуть бути зобов'язання Сполучених Штатів ніколи не голосувати за вступ України та інших країн до Північноатлантичного альянсу.
Про це заявив заступник міністра зовнішніх справ РФ Сергій Рябков, цитує російське інформагентство «ТАСС».
Він зазначив, що Росія вимагає від Заходу одне з двох: або відкликати формулу Бухарестського саміту 2008 року, якою Україні та Грузії пообіцяли вступ до НАТО, або ж, як альтернатива, США мають взяти на себе юридичні зобов'язання, що вони ніколи не будуть голосувати за вступ України та інших країн до НАТО.
Зазначимо, що для членства країни в Північноатлантичному Альянсі на етапі ратифікації протоколу про вступ «за» мають проголосувати всі члени НАТО.
Рябков заявив, що Росія зробить все можливе, щоб «дипломатичними шляхами» припинити продовження інтеграції України в НАТО, «оскільки цей процес зачіпає інтереси безпеки РФ».
«Ми бачимо загрозу в тому, що Україна стає дедалі більш інтегрованою в НАТО, навіть без набуття формального статусу члена організації... І проєкти документів, які були запропоновані США, — це саме той шлях, яким треба піти для дипломатичного рішення», — додав він.
Водночас Рябков запевняє, що Росіяне збирається «атакувати, нападати та вдиратися в Україну». За його словами, в МЗС РФ не бачать жодного ризику повномасштабної війни, «яка може розгорнутися в Європі чи деінде».
Російська загроза та «гарантії безпеки»
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте вже 18 грудня у Москві продемонстрували нову риторику.
Заступник голови Міністерства закордонних справ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».
На тлі можливого загострення російської агресії президенти США та РФ на початку й наприкінці грудня провели переговори.
А втім, за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у Білому домі наполягали на зменшенні напруженості з Україною та попереджали про «рішучу відповідь», натомість у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО і заявляли, що Байден нібито обіцяв не розміщувати в Україні ударне наступальне озброєння.
Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. Крім того, в Альянсі неодноразово стверджували, що Росія не може перешкодити Україні зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.