Справа Марківа: захист подав нові докази до суду. Це розслідування ексжурналістки hromadske
Сторона захисту українського нацгвардійця Віталія Марківа 11 вересня подала до апеляційного суду присяжних Мілана нові докази його непричетності до загибелі іноземних репортерів на Донбасі у травні 2014 року.
Матеріали подали напередодні апеляційного процесу, який почнеться у Мілані 29 вересня, повідомили захисники Марківа, передає «Радіо Свобода».
В основі нових доказів — висновки журналістського розслідування, що увійшли до фільму The wrong place («Не в тому місці, не в той час») про справу Марківа. Його співавторкою є наша колишня журналістка Ольга Токарюк.
Йдеться про кілька експериментів: один стосується візуального контролю з гори Карачун (позиції українських військ) за місцем смерті італійського репортера, інший — балістичне випробування щодо дальності стрільби з різних видів зброї. Ці дослідження, які провели спільно з італійськими експертами, науково підтвердили, що нацгвардієць Віталій Марків з Карачуна не міг розрізняти людські постаті, цілитися і влучити у них на відстані близько 1800 метрів з автомата АК-74.
Адвокати просять долучити до розгляду справи експерименти, використані у фільмі, або ж фрагмент стрічки, заслухати нових свідків-учасників фільму (включно з експертами), а в разі потреби, і режисера-документаліста Крістіано Тінацці.
Що це за фільм?
Фільм-розслідування The wrong place («Не в тому місці, не в той час») про справу Марківа — це спільна робота трьох італійських журналістів та колишньої журналістки hromadske Ольги Токарюк. Це — незалежне розслідування, яке так і не провели італійські слідчі. Воно тривало рік.
1 вересня 30-хвилинний документальний фільм показали у приміщенні парламенту Італії. Участь у перегляді взяли італійські парламентарі та українські дипломати, журналісти та громадські активісти, представники правозахисних організацій.
До продемонстрованого фрагмента ролику потрапили випробування видимості, 3D-мапа з коментарями картографа та випробування на полігоні з тестуванням зброї. Як розповіла нам Ольга Токарюк, у фільмі фахівці підтверджують невинуватість Марківа.
Вона також уточнила, що кінокартину переглядали представники двох італійських політичних партій, одна з яких є частиною чинної урядової коаліції.
Розслідування українського МВС
Додаткові докази невинуватості Марківа до суду другої інстанції надають і адвокати держави Україна. Їх виявило МВС України. Українські слідчі переконують, що Віталій Марків не може бути причетним до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Рокеллі, бо мав у руках іншу зброю. Також українські правоохоронці підтверджують, що з позиції Марківа місце загибелі журналіста не проглядалося. А ще вони знайшли нових свідків і кажуть, що ті можуть свідчити у суді.
За що засудили українця?
У липні 2019 року українського нацгвардійця Віталія Марківа італійський суд визнав винними у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі на Донбасі у 2014 році й засудив до 24 років в'язниці.
В останньому слові Марків сказав, що є українським військовим, простим солдатом, патріотом, і додав, що завжди захищатиме Україну.
Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ і Генпрокуратурі терміново зайнятися питанням повернення нацгвардійця Віталія Марківа. 20 листопада 2019 року Україна подала апеляційну скаргу на вирок Марківу. ЇЇ розгляд призначили на 29 вересня. Наступне засідання заплановане на 1 жовтня.