Справа Шеремета: поліція запевняє, що суперечностей у висновках британського експерта і київських фахівців немає

Нацполіція стверджує, що у висновках експерта з Великої Британії Івана Бірча і фахівців Київського науково—дослідного інституту судових експертиз у межах справи про вбивство журналіста Павла Шеремета немає суперечностей.

Про це йдеться у заяві на сайті Нацполіції.

«Відомості про ймовірну суперечливість результатів деяких експертиз з’явилися напередодні в ЗМІ. Національна поліція України закликає сторони кримінального процесу, журналістів і громадськість не спотворювати озвучену раніше офіційну інформацію про розслідування цього резонансного вбивства», — заявили у Нацполіції.

Таку заяву поліція оприлюднила у зв’язку з тим, що напередодні журналісти-розслідувачі зі «Слідство.Інфо» заявили, що висновки експертиз суперечать одне одному. Так, четверо експертів аналізували, чи може бути дитяча хірург Юлія Кузьменко тією самою жінкою, яка підклала вибухівку під авто Шеремета, а зранку підірвала його. Один експерт не зміг ідентифікувати їх як одну людину. Психологічна експертиза засвідчила, що це може бути одна і та ж людина. Портретна не змогла дати чіткої відповіді. Експертиза ходи назвала докази «умовно-достатніми» для того, щоб стверджувати ідентичність осіб.

У висновку британського експерта-криміналіста Івана Бірча, жінка, яка робила фото відеокамер, готуючись до вбивства, жінка на відео, яка підкладала бомбу, та жінка, яка могла підірвати авто Шеремета, – із суттєвою імовірністю одна людина. Якщо вірити версії слідства, це мало б означати, що всі три особи – Кузьменко і жодна з них — Яна Дугарь. Однак якщо порівняти особу, яка фотографує камери на відео, і фотографію Кузьменко, довести схожість вкрай важко.

У поліції натомість заявили, що Бірч зробив припущення, що жінки на відео можуть бути однією і й тією ж людиною, ще до експертизи. Але після того, слідчі, за слова поліції, отримали достатню кількість відеозаписів з декількох камер й призначили додаткові експертизи. Їх проводили фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, які офіційно залучили до досліджень Івана Бірча.

У Нацполіції наполягають, що в офіційних висновках експерти вказують на те, що на записах фігурували різні жінки — за версією слідства Юлія Кузьменко і Яна Дурь. Відповідні результати досліджень долучені до матеріалів кримінального провадження і стали частиною доказової бази.

Нагадаємо:

  • 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
  • Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
  • Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
  • Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.

Також слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР. У МВС заявляли, що розслідування справи ускладнює російське громадянство Шеремета.

10 травня 2017-го журналісти презентували фільм-розслідування про вбивство журналіста Павла Шеремета. У ньому йдеться про те, що співробітник СБУ Ігор Устименко був біля дому Шеремета в ніч перед вбивством.

Співзасновник міжнародного проекту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP Дрю Салліван заявив, що українська влада свідомо не розслідує вбивство журналіста.

Колеги та рідні Шеремета вимагали відставки Авакова через нерозкриття вбивства журналіста.

10 жовтня 2019-го президент Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС змінять, якщо не буде результатів у справі щодо вбивства Шеремета.