«Талібан» за добу захопив ключове місто на півночі Афганістану та ще дві регіональні столиці. Чому це важливо?

Угруповання «Талібан» за неділю, 8 серпня, захопило одразу три столиці провінцій в Афганістані, зокрема місто Кундуз, яке відкриває шлях до інших північних провінцій.

Про це повідомляє BBC.

Крім Кундуза, таліби захопили в неділю упродовж декількох годин північні міста Сар-е-Пул та Талукан. Загалом із п'ятниці, 6 серпня, під їхнім контролем опинилися п'ять столиць провінцій, серед яких Кундуз — найважливіше місто.

У «Талібані» заявили, що з урядом Афганістану в них немає угоди про припинення вогню. Афганські війська продовжують бої за ключові об'єкти. Також таліби закликали відмовитися від подальшого втручання військ США в Афганістан.

Насильство по всьому Афганістану посилилося з травня після того, як США та країни-союзниці НАТО почали виводити з країни свої війська. Водночас Сполучені Штати запевняють, що й надалі підтримуватимуть афганські війська матеріально й фінансово.

За останні тижні таліби захопили значну частину сільської місцевості та націлились на більші міста.

Внаслідок загострення ситуації тисячі людей були змушені покинути свої домівки.

Чому Кундуз та інші захоплені міста важливі?

Кундуз називають найважливішим містом, яке таліби захопили з початку їхнього наступу у травні. Місто з населенням у 270 тисяч людей вважається воротами до північних провінцій, багатих на корисні копалини.

Крім того, Кундуз з'єднаний автомагістралями з іншими містами, зокрема Кабулом, та має кордон із Таджикистаном.

Дорогу до Таджикистану використовують для контрабанди опіуму та героїну до Центральної Азії, яка потім потрапляє до Європи. Тож контролюючи Кундуз, таліби контролюватимуть один із найважливіших маршрутів контрабанди наркотиків у регіоні.

Також місто має символічне значення для «Талібану», оскільки його захоплювали у 2015 та 2016 роках, але надовго утримати владу не вдавалося.

Як пише BBC, захоплення міст у майбутньому вплине на мирні переговори між сторонами. Після успішних операцій «Талібан» вимагатиме контролювати більше територій. Афганістан, якщо йому вдасться повернути захоплені райони, також вимагатиме більшого контролю.

Як реагують США?

Упродовж останнього тижня Сполучені Штати посилили авіаудари по позиціях «Талібану», намагаючись зупинити їхнє просування. Однак самі таліби кажуть, що під обстріли потрапили лікарня та школа, підтвердити це журналістам не вдалося.

Посольство США в Афганістані засудило нові насильницькі дії проти афганських міст. Дипустанова також закликала американців негайно покинути Афганістан «через умови безпеки та скорочення штату посольства». Аналогічну рекомендацію надало посольство Великої Британії, пише CNN.

Водночас у Міністерстві оборони США не припинятимуть виведення військ з Афганістану на тлі загострення ситуації. Там кажуть, що «враженні численними повідомленнями про порушення прав людини» та закликають «Талібан» зупинити наступальні операції й піти на діалог.

Що відбувається в Афганістані?

Війна в Афганістані триває з 1970-х років. Останній етап протистояння почався у 2015 році, після виведення основної частини військ НАТО з Афганістану. Війська США увійшли до Афганістану близько 20 років тому після терактів 11 вересня 2001 року.

Це найтриваліша військова кампанія в американській історії. За час конфлікту, за даними американських ЗМІ, в Афганістані загинули понад 2,4 тисячі американських військових. Основним противником США був «Талібан», який на той момент контролював країну. Поступове виведення військ почалося у 2011 році.

Повне виведення військ США й НАТО з Афганістану є передумовою початку мирного процесу, про який сторони домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ із Афганістану таліби й Кабул повинні розпочати внутрішній діалог для політичного вирішення свого протистояння.

А втім, уряд Афганістану побоюється (і, як видно з останніх подій, небезпідставно), що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально й фінансово.