Доньку афганського посла викрали й катували в Пакистані. Країну пов'язують із «Талібаном», що наступає в Афганістані
В Ісламабаді викрали доньку посла Афганістану в Пакистані Наджибули Аліхіла. Її кілька годин катували, а після того відпустили. Це сталося на тлі наступу в Афганістані «Талібану» — Пакистан звинувачують у підтримці цього руху, що країна заперечує.
Про це в суботу, 17 липня, повідомило МЗС Афганістану.
«Доньку афганського посла в Ісламабаді пані Сільсілу Аліхіл викрали на декілька годин [у п’ятницю] 16 липня і серйозно катували невідомі», — додали в афганському МЗС. Наразі дівчина перебуває в лікарні в пакистанській столиці.
МЗС Афганістану висловило стурбованість щодо безпеки своїх дипломатичних працівників у Пакистані й просить країну посилити охорону свого посольства й консульств, а також притягти винних у викраденні доньки дипломата до відповідальності.
Як повідомляє пакистанське видання Dawn, поліція країни вже розпочала розслідування, а охорону Аліхіла та його сім'ї посилили. Прем'єр-міністр Пакистану Імран Хан розпорядився знайти винних протягом 48 годин.
Інцидент із викраденням доньки афганського посла стався на тлі активного наступу руху «Талібан» (у деяких країнах визнаний терористичним) в Афганістані — після поступового виведення звідти військ США і НАТО.
Пакистан не раз звинувачували в підтримці «Талібану» — постачанні зброї й переховуванні бойовиків, зокрема під час серії терористичних атак у США у 2001 році. Правозахисники Human Rights Watch тоді фіксували постачання з Пакистану озброєння й амуніції на афганську територію.
На тлі останніх військових успіхів талібів (ті заявляють, що контролюють 85% території Афганістану) афганські посадовці почали звинувачувати Ісламабад у підтримці руху. Так, Пакистан нібито допоміг «Талібану» отримати контроль над пунктом Спін-Болдак на пакистансько-афганському кордоні.
Ісламабад офіційно стверджує, що розірвав усі зв’язки з «Талібаном» після терактів 2001 року у США і поважає територіальну цілісність і суверенітет Афганістану.
Що відбувається в Афганістані?
Війна в Афганістані триває з 1970-х років. Останній етап протистояння почався у 2015 році, після виведення основної частини військ НАТО з Афганістану. Війська США увійшли до Афганістану близько 20 років тому після терактів 11 вересня 2001 року.
Це найтриваліша військова кампанія в американській історії. За час конфлікту, за даними американських ЗМІ, в Афганістані загинули понад 2,4 тисячі американських військових. Основним противником США був «Талібан», який на той момент контролював країну. Поступове виведення військ почалося у 2011 році.
Повне виведення військ США й НАТО з Афганістану є передумовою початку мирного процесу, про який сторони домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ із Афганістану таліби й Кабул повинні розпочати внутрішній діалог для політичного вирішення свого протистояння.
А втім, уряд Афганістану побоюється (і, як видно з останніх подій, небезпідставно), що відсутність американських військ у країні розв'яже руки Талібану й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально й фінансово.
- Поділитися: