В уряді допустили, що деякі міста України можуть тимчасово залишитися без газу взимку через припинення транзиту
У Кабінеті міністрів України повідомили, що у разі припинення транзиту російського газу до Європи через газотранспортну систему України з 1 січня 2020 року деякі невеликі міста України можуть залишитися без газу.
«У випадку, якщо припиниться фактично транзит у нас у наших запасах газу достатньо для того щоб забезпечити опалення, але через особливості роботи ГТС у декількох невеликих міст можуть бути тимчасові проблеми. Ми про них наперед знаємо, тому я думаю, що ніяких позаштатних ситуацій не буде», — повідомив Гончарук.
Він додав, що потенційні проблеми з опаленням будуть тимчасовими і в уряді вже працюють над тим, аби їх уникнути.
18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.
Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.
Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.
Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.
19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.
За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.