У Нафтогазі прокоментували заяву Газпрому про те, що умовою підписання нової угоди про транзит газу через Україну до Європи є відмова від виграшу у Стокгольмському арбітражі. Компанія планує надіслати Газпрому новий позов на 11 мільярдів доларів.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

«З іншої сторони, добре, що я про це почав казати завчасно, щоб була можливість підготуватися. І добре, що 1 листопада ми надішлемо Газпрому наші позовні вимоги на суму більше 11 мільярдів доларів, що може стати компенсацією за припинення транзиту», — повідомив Вітренко.

Зазначимо, що новий позов Нафтогазу до Газпрому на 11 мільярдів доларів стосується компенсації Газпромом збитків Україні за припинення здійснення транзиту газу після 2019 року.

Нагадаємо, що 18 жовтня голова Газпрому заявив, що умовою підписання нової угоди з Україною про транзит газу (який щороку приносить Україні 3 мільярди доларів доходів) є відмова Нафтогазу від свого виграшу у Стокгольмському арбітражі та від вимог на 2,8 мільярда доларів.

9 жовтня у Стокгольмі почалося слухання апеляції на рішення арбітражу у справі між Нафтогазом та Газпромом.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різних країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,8 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,8 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

Поділитись: