Венесуельці в Іспанії організували акцію на підтримку лідера опозиції Гуайдо — він теж прийшов
Лідер опозиції Венесуели Хуан Гуайдо приєднався до кількох тисяч учасників акції на його підтримку в Мадриді, столиці Іспанії.
Про це повідомляє Reuters.
У своїй невеликій промові перед демонстрантами Гуайдо наголосив на важливості міжнародної підтримки для усунення від влади чинного президента Венесуели Ніколаса Мадуро.
«Нам потрібна підтримка світу для боротьби з групами, що нині діють у Венесуелі. У нас є можливість повернути Венесуелу, бо ми разом. Ми можемо зцілити Венесуелу», — заявив лідер венесуельської опозиції.
Попри те, що підконтрольний Мадуро уряд заборонив Гуайдо виїзд за межі країни, лідер опозиції протягом останніх днів здійснив кілька візитів до країн Європи, виголосив промови в Європейському парламенті та Всесвітньому економічному форумі в Давосі та зустрівся з декількома європейськими лідерами, як-от Борисом Джонсоном та Еммануелем Макроном.
Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес так і не зустрівся з Гуайдо. Натомість це зробили міністерка закордонних справ Аранча Гонсалес, лідер опозиційної правої Народної партії Пабло Касадо, а також мер Мадрида та президентка Мадридської громади — теж із Народної партії.
Напередодні в Іспанії, яка визнала Гуайдо як тимчасового президента Венесуели, спалахнув скандал через те, що один із міністрів іспанського уряду начебто зустрічався з радником Ніколаса Мадуро, якому, до того ж, заборонений в’їзд на територію ЄС.
Нагадаємо:
- У січні 2019 року Хуан Гуайдо проголосив себе виконувачем обов’язків президента Венесуели. Конституція країни дозволяє зробити це главі парламенту, якщо обрання президента визнають неконституційним.
- У Венесуелі рік триває фактичне двовладдя: частина країн світу визнає очільником країни Гуайдо, частина — президента Мадуро, якого підтримують військові. Перемовини між сторонами не призвели до розв’язання політичної кризи.
- 5 січня 2020 року уряд Венесуели оголосив, що очільником законодавчого органу обрано колишнього члена партії «За справедливість» Луїса Пару. Натомість опозиційні депутати очікували переобрати Хуана Гуайдо, який був на посаді з січня 2019 року.
Що варто знати про нинішню ситуацію у Венесуелі:
- У травні 2018 року у Венесуелі відбулися вибори президента, де чинний президент Мадуро здобув перемогу, проте парламент визнав переобрання Мадуро на посаду глави держави неконституційним.
- 23 січня у Каракасі відбувся багатотисячний мітинг проти президента Ніколаса Мадуро. Під час нього голова парламенту Венесуели, лідер місцевої опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим президентом країни.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що визнає Гуайдо новим тимчасовим президентом.
- Також про підтримку Гуайдо, окрім США, заявили Франція, Велика Британія, Іспанія, Данія, Австрія, Швеція, Аргентина (пізніше відмовилася), Бразилія, Гватемала, Гондурас, Грузія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Панама, Парагвай, Перу, Чилі, Еквадор та Ізраїль. Натомість Мадуро підтримують Куба, Болівія, Туреччина, Росія та Мексика. Україна також оголосила свою позицію щодо політичної кризи у Венесуелі.
- У відповідь на рішення Трампа Мадуро оголосив про розірвання дипломатичних відносин зі США. Мадуро також відкинув ультиматум низки європейських країн, які вимагали призначення дострокових виборів глави держави.
- Водночас 28 березня визнаний на Заході очільник Венесуели Гуайдо заявив про початок масових акцій протесту для повалення режиму Мадуро.
- Ситуація у Венесуелі загострилася наприкінці квітня, коли лідер опозиції Хуан Гуайдо закликав військовослужбовців і народ країни до повалення режиму президента Ніколаса Мадуро і заявив, що венесуельська армія стала на його бік. Того ж дня у Венесуелі відбулися масові протести. Унаслідок зіткнень з поліцією постраждали понад 50 людей.
- 5 січня 2020 року уряд Венесуели оголосив, що очільником законодавчого органу обрано колишнього члена партії «За справедливість» Луїса Пару. Натомість незгодні з рішенням опозиційні депутати переобрали Хуана Гуайдо, який був на посаді з січня 2019 року.