ВООЗ схвалила до використання першу вакцину від коронавірусу. Це прискорить її затвердження і розподіл у світі
Всесвітня організація охорони здоров’я внесла вакцину компаній Pfizer / BioNTech до переліку препаратів, рекомендованих для екстреного використання. Це означає, що Організація підтвердила дієвість і безпечність застосування вакцини.
Рішення ВООЗ, серед іншого, також означає, що країни-члени організації можуть затвердити використання вакцини Pfizer / BioNTech в екстреному порядку значно швидше, бо основна робота з перевірки даних уже була здійснена.
Крім того, своїм рішенням ВООЗ дозволить іншим спеціалізованим установам ООН — зокрема Дитячому фонду ООН та Панамериканській організації охорони здоров’я — розпочати надання вакцини людям із вразливих категорій.
За словами помічниці генерального директора ВООЗ Маріанджели Сімао, «це вкрай позитивний крок для забезпечення доступу до вакцин від COVID-19 по всьому світу».
У ВООЗ уточнюють, що група їхніх, а також запрошених незалежних експертів проаналізувала дані другої та третьої фази клінічних випробувань вакцини Pfizer / BioNTech. Експерти підтвердили, що вакцина відповідає стандартам безпеки й дієвості ВООЗ.
5 січня 2021 року стратегічна дорадча група ВООЗ із питань імунізації (SAGE) також має сформулювати рекомендації щодо щеплення населення вакциною Pfizer / BionTech. Іншими словами, йдеться про рекомендований план вакцинації, який у низці країн (зокрема й Україні) вже попередньо затвердили.
Що ми знаємо про вакцину Pfizer / BioNTech?
У листопаді компанії Pfizer і BioNTech завершили третій клінічний етап випробування своєї вакцини проти коронавірусу та заявили про її 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021-го.
Вакцину Pfizer / BioNTech уже схвалили до використання Європейська комісія та Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA). А Велика Британія першою у світі почала використовувати цей препарат для масової вакцинації.
Препарат від Pfizer і BioNTech потребує зберігання за наднизьких температур — мінус 70 градусів за Цельсієм. Компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів. Проте лікарі у США скаржилися, що такі умови можуть ускладнити транспортування та зберігання вакцини.
За температури -70 градусів Цельсія препарат можна буде зберігати до 6 місяців, а за температури 2-8 градусів — до 5 днів.
Що відомо про інші перспективні вакцини?
Американська компанія Moderna також заявила, що її препарат має 95%-ву ефективність. Ця вакцина, на відміну від препарату Pfizer / BioNTech, не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.
А вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні. Перевагою цієї вакцини є її ціна — вона становитиме приблизно 3 долари за дозу. Цю вакцину вже схвалили для використання у Великій Британії.