«Її вбили». Що каже слідство у справі Катерини Гандзюк за рік від її смерті

«Її вбили» — з такими лозунгами та плакатами рік тому по всій Україні люди вийшли під будівлі Міністерства внутрішніх справ. Того дня стало відомо, що у лікарні померла радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк, на яку 31 липня 2018 року вилили літр сірчаної кислоти. Люди вимагали від правоохоронних відомств об’єктивно розслідувати злочин та найголовніше — покарати замовників. Про що каже офіційне слідство за рік після трагедії?

Засуджені

Напад на Гандзюк скоїли 31 липня 2018 року. Три місяці справу вели слідчі Національної поліції України. Спочатку її розглядали як хуліганство, згодом — нанесення тяжких тілесних ушкоджень. 6 листопада, за два дні після смерті Гандзюк, за наказом тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, справу передали до Служби безпеки України, а злочин перекваліфікували на умисне вбивство.

«Досудове слідство не зупинялося ні на мить, слідчі дії проводилися постійно», — запевняє начальник слідчого управління СБУ Богдан Тиводар.

За даними слідства, вісім людей притягнули до кримінальної відповідальності за підозрою у злочині. П’ятеро з них — це організатор Сергій Торбін та четверо виконавців: Володимир Васянович та В’ячеслав Вишневський, які стежили за Гандзюк, Віктор Горбунов, який придбав кислоту та Микита Грабчук, який вилив її на Катерину.

За даними слідства, Торбін, у липні 2018 року отримав від двох неназваних судом осіб 4500 доларів та замовлення завдати шкоди громадській активістці Херсона Катерині Гандзюк.

Згодом він долучив чотирьох нині обвинувачених виконавців до участі в замаху, заявивши, що Гандзюк «має проросійські погляди, є сепаратисткою та принижує учасників бойових дій на Донбасі». За участь виконавцям Торбін заплатив 4000 доларів, а 500 залишив собі.

Усі п’ятеро визнали провину та пішли на угоду з прокуратурою. У червні 2019-го Покровський районний суд Дніпропетровської області засудив їх на строки від 3,5 до 6 років. У липні рішення набрало законної сили.

Організатори

Слідство встановило, що підозрюваними організаторами злочину є двоє людей: Олексій Левін і Ігор Павловський. Перший, за даними слідства, є кримінальним авторитетом Херсонської області, працював помічником депутата обласної ради Миколи Ставицького і був радником голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Раніше Левін був засуджений до 12 років — частково, за злочини, пов’язані з підготовкою до вбивств.

19 серпня 2018 року він покинув Україну. Його оголосили у міжнародний розшук.

«Левін — це ключова фігура, яка пов’язує виконавців — «групу Торбіна» і замовників — це Мангер та інші. Він організовував цей злочин, він підбирав Торбіна, надавав іншу інформацію — щодо місця проживання Гандзюк і так далі», — розповів начальник слідчого управління СБУ Богдан Тиводар.

Саме через Левіна, запевняє слідство, передавали гроші родинам інших підозрюваних у справі Гандзюк, аби ті мовчали.

«Те, що фінансував Мангер безпосередньо доказів не отримано, а те, що кошти надходили по команді Левіна такі докази є», — сказав перший заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков.

Слідство переконане, що спільно з міжнародними колегами підозрюваного вдасться відшукати та направити до України. Також слідчі додають, що займаються не лише пошуками Левіна: «Ми також рухаємось у тому напрямку, щоб перекрити йому канали фінансування, щоб йому було не дуже комфортно проживати».

Другий підозрюваний в організації замаху — Ігор Павловський, працював помічником народного депутата від БПП Миколи Паламарчука. Колишній поліцейський Роман Чухалов в інтерв’ю Громадському назвав його тіньовим куратором правоохоронців у Херсоні.

Павловського затримали 10 листопада та оголосили підозру. Згодом обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права виходу під заставу. У квітні суд Києва змінив підозру з «організації» на «укривання» злочину, а у травні відпустив Павловського під домашній арешт через «незадовільний стан його здоров’я».

Згодом активісти спільноти «Хто замовив Гандзюк?» повідомили, що стан здоров’я не завадив Павловському поїхати в Одесу на матч Суперкубку України з футболу. У Генпрокуратурі на це заявили, що фігурант не порушував умов запобіжного заходу, бо термін його домашнього арешту сплив.

У серпні прокуратура уклала угоду з Павловським. Обвинувальний акт передали до Приморського суду Одеси. Утім чотири рази Павловський не приходив на засідання нібито через стан здоров’я. Наступне засідання призначили 5 листопада.

Замовник(и)

У лютому 2019 року підозру у справі оголосили голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру. Згодом суд заарештував його, надавши можливість внести заставу у розмірі 2,4 мільйона гривень. Гроші за Мангера вніс адвокат та депутат херсонської міської ради Дмитро Ільченко.

За даними слідства, Мангер вирішив організувати напад на Катерину Гандзюк на початку липня 2018 року «керуючись особистісною неприязню до жінки та наголошуючи, що її діяльність підриває його авторитет». Зокрема, Катерина публічно заявляла про неприпустимість підпалів та вирубки лісів, наголошуючи на тому, що місцеві ОЗГ Херсона за сприяння місцевої влади, таким чином збагачуються.

За даними слідства, Мангер дав Павловському та Левіну щонайменше 10 тисяч гривень для придбання засобів зв’язку та закупівлі знаряддя для нападу. Слідство також встановило, що Мангер та Левін погрожували фізичною розправою потенційним свідкам у справі.

Сам Мангер причетність до злочину заперечив та звинуватив у нападі на Гандзюк генерала СБУ Данила Доценка. У СБУ на питання hromadske про те, чи перевіряли інформацію про ймовірну причетність Доценка до злочину, зазначили, що перевірялась усю інформацію, яка звучала.

Провадження щодо Олексія Левіна та Владислава Мангера виокремлене і призупинене.

«Триває розшук Левіна і по Мангеру ГПУ направила клопотання в одну з європейських країн для проведення слідчих дій», — пояснили слідчі.

Натомість, слідчі Служби безпеки України розслідують кримінальне провадження щодо низки інших осіб, які теж могли бути замовниками, організаторами і пособниками злочину.

«Ці особи називалися, як родичами Катерини Гандзюк, так і громадськими активістами. Але цей список є набагато ширше», — повідомив начальник слідчого управління СБУ Богдан Тиводар.

Також слідчі підтвердили, що наразі встановлено — замовник був не один: «Були інші особи, які були обізнані про злочин. Можливо, надавали певні кошти, тобто були пособниками, можливо, підбурювачами. Якби замовник був один, ми б на сьогодні слідство завершили на Мангері», — сказав Богдан Тиводар.

Мотив

Також СБУ розслідує 3 кримінальні провадження, які стосуються мотиву нападу на Гандзюк.

«Катерина Гандзюк обвинувачувала на той час керівництво області у підпалі лісу та розкраданні бюджетних коштів, інших правопорушень, і вони могли стати мотивом нападу», — повідомив Тиводар.

Він наголосив, що найближчим часом у справі підпалу лісу очікують підозри і підтвердив, що у цьому злочині фігурувала «група» Сергія Торбіна — засудженого організатора нападу на Гандзюк: «Вони (група Торбіна — ред) фігурували також. Сподіваюсь, що невдовзі будуть підозри саме по підпалу лісу, тоді ми поговоримо про конкретних осіб», — сказав Тиводар.

Також слідчий підтвердив, що відпрацьовується версія того, що національний парк «Гілея», створення якого лобіювало керівництво Херсонської області — Андрій Гордєєв, Євген Рищук та Владислав Мангер, могли будувати для прикриття схеми незаконної вирубки лісу.

«Коли Катерина ще була жива, вона назвала усі ті конфліктні ситуації, де вона вважала могло бути замовлення. Цих ситуацій 17», — розповів перший заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков. За його словами, частину з них вже вдалося спростувати, щодо решти — робота триває.

Пособництво правоохоронців

30 жовтня Генеральна прокуратура передала до СБУ кримінальне провадження, щодо службової недбалості працівників поліції, які на початковому етапі розслідували цю справу. Йдеться про затримання Миколи Новікова. Майже три тижні він пробув під вартою, та був звільнений після того, як журналісти надали його алібі.

У вересні 2017 Катерина Гандзюк заявляла про конфлікт із начальником управління захисту економіки в Херсонській області Артемом Антощуком, який нібито пропонував їй хабар, а згодом судився із Гандзюк, захищаючи честь та гідність. Також активісти ініціативної групи «Хто замовив Катю Гандзюк?» заявляли, що очільник поліції Херсонщини Артур Меріков міг сприяти втечі Олексія Левіна. У матеріалі hromadske згадувалося про зв’язки Мерікова з Павловським. Цей факт, за словами слідчих СБУ, досліджує ГПУ:

«Щодо Мерікова, всі ці питання досліджувались, наскільки я знаю, у провадженні, яке нам надійшло і ми його продовжимо досліджувати. Поки я не можу сказати, що буде з паном Меріковим», — сказав начальник слідчого управління СБУ Богдан Тиводар.

Загалом, окрім призупиненого провадження щодо Левіна та Мангера, існує ще п’ять проваджень в справі вбивства Катерини Гандзюк.

«На даний час є всі підстави вважати, що у всіх п’яти кримінальних провадженнях ми отримаємо позитивні результати, а всі винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності», — розповів Тиводар.