Напади на громадських активістів: як реагує влада

Активісти, правозахисники та група народних депутатів вимагають створити тимчасову слідчу комісію в парламенті для розслідування вбивства радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк та нападів на інших активістів. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій закликав правоохоронні органи встановити не тільки виконавців, а й замовників. Раніше генпрокурор Юрій Луценко визнав, що в понад півсотні справ про напади на громадських активістів правоохоронні органи не встановили жодного замовника.
Громадське зібрало заяви та висловлювання українських політиків та перших осіб держави про напади на активістів.
Катерина Гандзюк
31 липня у Херсоні біля під'їзду чоловік вилив на радницю міськголови Херсона кислоту Катерину Гандзюк. Вона отримала близько 30% опіків шкіри. 4 листопада активісти повідомили про смерть радниці міськголови Херсона Катерини Гандзюк.

3 серпня, більш ніж через місяць після нападу на Гандзюк, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання підозрюваного в нападі.
Ним виявився Микола Новіков, який мав алібі, і якого зрештою відпустили після 19 днів у СІЗО.
Після затримання Новікова член колегії МВС Антон Геращенко заявив, що той є учасником кримінального угруповання з Херсонщини: «Очевидно, що він виконував замовлення». Однак, після того, як звинувачення зняли, Геращенко вибачився перед Новіковим.
Генпрокурор Юрій Луценко відвідав постраждалу в лікарні, де заявив, що основна версія нападу — активна громадянська позиція Катерини Гандзюк: «Вона заважала різним чиновникам, бізнесменам, бандитам займатися незаконними справами».
Однак, наприкінці вересня Луценко коментуючи повільне розслідування нападів на активістів повідомив, що розкриттю таких нападів заважає і «тотальна ненависть до влади» з боку самих активістів.
Розкриття злочину — це не заводський конвеєр, де обов’язково знаходять і виконавців і замовників. На жаль, провина лежить не тільки на неякісній роботі правоохоронних органів, але і на атмосфері тотальної ненависті до влади, яку сіють частина громадських активістівЮрій Луценко, генеральний прокурор України
Наприкінці жовтня лідер «Соціалістичної партії» Ілля Ківа в ефірі телеканалу Еспресо сказав, що Катерина Гандзюк була причетна до розкрадання місцевого бюджету Херсона: «Я знаю Гандзюк, вона є державним службовцем. Вона сиділа на розкраданні міського бюджету. От і все. Серйозні звинувачення — звичайно. Просто зручно так перевернути всю ситуацію. Інформаційна війна сьогодні триває? Триває. І кожну ситуацію дуже зручно перевертати».
Смерть Катерини Гандзюк прокоментував президент України Петро Порошенко.
Щойно мені повідомили, що активістка Катерина Гандзюк, проти якої була скоєна атака нелюдів, на жаль, померла. Я хочу зараз звернутися до правоохоронців, щоб було зроблено все можливо для того, щоб було знайдено вбивць. Щоб вбивці були покарані й опинилися на лаві підсудних. І ми всі маємо допомогти поліції, правоохоронцям, щоб зло було покаранеПетро Порошенко, президент України
«Померла Катерина Гандзюк. Злочин проти неї — без терміну давності. Винні мають понести покарання», — написав у Twitter прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
Голова Національної поліції Сергій Князєв заявив після смерті Гандзюк, що справи щодо організаторів та виконавців злочину в найближчий час передадуть до суду.
Що стосується організатора і виконавців — свою роботу поліція виконала. Водночас, хочу нагадати, що, за ініціативи Генеральної прокуратури, Служба безпеки України розслідує кримінальне провадження і працює над встановленням замовника цього підлого нападуСергій Князєв, голова Національної поліції
«Злочинці, організатор та виконавці, які скоїли цей страшний злочин, вже затримані Національною поліцією. Триває розслідування. Замовник обов`язково буде встановлений та затриманий», — написав у Facebook заступник голови Нацполіції В’ячеслав Аброськін.
Генпрокурор Юрій Луценко також заявив, що скоро виконавці та організатор замаху постануть перед судом.
«З метою встановлення замовника підозрюваний в організації вбивства у кінці жовтня переведений в ізолятор СБУ Києва. Все, що я обіцяв Каті, коли відвідував її в лікарні — буде виконано», — написав він у Facebook.
Свою позицію озвучив також міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Якщо не зможемо закінчити те, що робила Катерина Гандзюк, то точно нічого не зможемо. Справа не лише в правоохоронних органах. Справа в нас і в тому, що ми робимо, аби таке жахіття не просто не трапилось, а навіть не можна було уявити. Це буде їй найкращою даниною ,а не просто багато слівПавло Клімкін, міністр закордонних справ України
Олег Михайлик
Увечері 22 вересня в Одесі стріляли в активіста, керівника міської організації партії «Сила людей» Олега Михайлика, він потрапив до лікарні у стані клінічної смерті. Лікарям вдалося врятувати активіста. Сам постраждалий вважає, що за нападом на нього стоїть одеська влада, зокрема міськголова Геннадій Труханов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Один із таких нападів може підірвати й так непростий регіон — Одесу»: інтерв'ю з активістом Олегом Михайликом
Втім, очільник міста у коментарі Громадському спростував таке твердження.
Мені невідомо, хто це зробив. Слідство має встановити замовника. Що стосується фантазії, або домислів Михайлика — це його право. Я вважаю, що у мене з ним ніколи не було конфліктів, він представляв інтереси інвесторів «Золотого берега» (житловий комплекс — ред.). Це суперечка двох громадських органів, яка не має стосунку до міста. Але вони просили місто бути третьою стороною у цьому питанні, на що ми говорили, що можемо. Це те, чим мені запам’ятався Михайлик і якщо чесно, мені байдуже, що та коли він говорив про менеГеннадій Труханов, міський голова Одеси
Прокурор Одеської області Олег Жученко заявив, що напад на Михайлика могли здійснити для «дестабілізації ситуації в регіоні».
Президент України Петро Порошенко через два дні після нападу зателефонував до лікарні, в якій перебував Михайлик, аби дізнатися про його стан. Також Порошенко поговорив щодо цієї справи з генпрокурором Юрієм Луценком та міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.
Сергій Стерненко
24 травня в Одесі на колишнього лідера одеського «Правого сектору» Сергія Стерненка скоїли третій за рік напад. Стерненко зміг відбитися, поранивши ножем одного з нападників, внаслідок чого той помер.

Народний депутат від «Батьківщини» Ігор Луценко написав у Facebook: «Сергій Стерненко, молодець!». Екс-очільника одеського «Правого сектору» підтримали інші депутати, про що заявив сам Стерненко.
«Дякую народним депутатам Ігорю Луценку, Андрію Денисенку, Володимиру Парасюку, Андрію Білецькому, Єгору Соболєву, Андрію Іллєнку, Мустафі Найєму, Ігорю Гузю, Юрію Березі, Оксані Корчинській і багатьом іншим за підтримку», — заявив він.
Зазначимо, що після попереднього нападу Стерненку не надали державну охорону, про яку він просив.
Радник начальника Одеської поліції Руслан Форостяк пояснив це тим, що справу про попередній напад було розкрито й у слідства не було підстав вважати це проявами тиску.
Як відомо на нього буквально на травневі було скоєно напад, нападник був затриманий, посередника розкрито (він встиг втекти напередодні нападу за кордон), і головне — замовника встановленоРуслан Форостяк, радник начальника Одеської поліції
Віталій «Сармат» Олешко
31 липня в Бердянську Запорізької області застрелили місцевого активіста Віталія Олешка. Він був добровольцем батальйону «Донбас», брав участь у боях за Іловайськ.
Підозрюваним у справі є колишній боєць роти «Торнадо», що «не здивувало» генпрокурора.

«…Зовсім не дивно, що один із них — снайпер «Торнадо». Екс-снайпер «Торнадо». А інші (підозрювані — ред.) також належали до специфічних сфер діяльності» Юрій Луценко.
Друзі Олешка заявили, що той мав конфлікт із екс-очільником Бердянська, а нині депутатом парламенту від «Волі народу» Олександром Пономарьовим.
Сам Пономарьов у коментарі Громадському заперечив свою причетність до вбивства.
Я з ним (Олешком — ред.) бачився один раз в житті. Він прийшов до мене на прийом, це було роки 4-5 тому. Але звинувачення його помічника — це повна маячня. Можу сказати, що він був неоднозначно активний не лише в межах своєї громадської діяльності, а й у бізнесі і мав велику кількість людей, яким це не подобалосяОлександр Пономарьов, народний депутат України («Воля народу»)
- Поділитися: