Юридичний комітет Палати представників США почне слухання у справі імпічменту Трампа 4 грудня

Із 4 грудня слухання у справі імпічменту президента США Дональда Трампа розпочнуться в Юридичному комітеті нижньої палати Конгресу. Раніше вони проходили в Комітеті з питань розвідки.

Як повідомляє Associated Press, на першому слуханні виступлять експерти-правники, які проаналізують конституційні засади висунення обвинувачень Дональду Трампу, а члени комітету проголосують за те, чи формулювати конкретні пункти звинувачень, і якщо так, то які саме.

Передача слухань між комітетами викладена в резолюції, яку Палата представників ухвалила 31 жовтня. Вона заклала підґрунтя для публічного проведення розслідування в межах Комітету з питань розвідки Палати представників, яке до того відбувалося за зачиненими дверима.

За результатами буде складено доповідь, яка буде передана на розгляд Юридичного комітету. Глава Комітету з питань розвідки демократ Адам Шиф уже сказав, що планує передати матеріали «одразу після того, як Конгрес збереться після святкування Дня подяки (28 листопада — ред.)».

Після отримання звіту й проведення власних слухань відповідальність за документальний супровід справи про імпічмент покладатиметься на Юридичний комітет. Там мають затвердити перелік звинувачень, який має підтримати Палата представників простою більшістю голосів.

Після цього Сенат (верхня палата американського парламенту) розглядає висунуті звинувачення у форматі суду. Якщо більшість у дві третини сенаторів підтримує звинувачення, президент іде з посади. Шанси на це невеликі, оскільки Сенат контролює Республіканська партія.

Сам Трамп навряд чи буде присутній на засіданні Юридичного комітету 4 грудня: в цей же день у Великій Британії відбудеться саміт НАТО, куди президент США планує прибути.

Попри формальне завершення слухань у Комітеті з питань розвідки, той продовжує збирати інформацію, пов’язану з розслідуванням, і допитувати свідків. Зокрема, комітет отримав аудіо-, відео- та фотоматеріали від американського бізнесмена українського походження Льва Парнаса, пов’язаного з особистим адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почалися публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа.