За новим законом «Про столицю» КМДА фактично стане першим префектом — експерт

У разі ухвалення закону «Про столицю» Київська міська держадміністрація (КМДА) фактично стане першим префектом в Україні, створення яких по всій країні передбачене реформою децентралізації.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на hromadske заявив експерт Реанімаційного пакета реформ Юрій Ганущак.

«Якраз ми приводимо у відповідність до того, що регулюється в інших містах. От питання, в Харкові (мер Геннадій — ред.) Кернес одночасно представляє президента? Мабуть, ні. А в Одесі? А в Дніпрі? А у Львові (мер Андрій — ред.) Садовий представляє? Там є голова облдержадміністрації, але це є збірна солянка, бо там ні держави немає, ні самоврядування на обласному рівні», — сказав він.

Ганущак вважає, що законопроєктом «Про столицю» ситуація приводиться «до здорового глузду».

«Здоровий глузд — це котлети окремо, мухи окремо. Тобто, самоврядування окремо пішло, а державна влада окремо. Це є сутність децентралізації, розмежування повноважень. І оскільки Конституція передбачає збірну солянку на рівні районів та областей, а по Києву каже — що напишете, то й буде, то якраз маркером того, що децентралізація відбудеться, є цей закон», — наголосив експерт.

Він зазначив, що цей закон робить те, що через півроку планується зробити у всій Україні, змінивши Конституцію.

«Тобто, це перший префект (у Києві — ред.)», — сказав він.

Нагадаємо, реформа децентралізації передбачає формування інституту префектів, тобто державного нагляду і контролю за органами місцевого самоврядування.

Раніше депутат від «Слуги народу» Дмитро Гурін заявив, що новий законопроєкт «Про столицю» повертає самоврядування в Київ вперше за 184 роки. За цим законом голова Київської міської держадміністрації фактично матиме одну функцію — нагляд за органами місцевого самоврядування.

Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про столицю», який зокрема передбачає розділення повноважень мера Києва та голови КМДА, створення Київського магістрату, виконавчого органу влади, ліквідацію райдержадміністрацій та створення районних рад.

Одним з авторів закону є Олександр Ткаченко, депутат від «Слуги народу», якого називають можливим кандидатом на посаду мера Києва.

Нагадаємо, 4 вересня уряд направив президенту подання на звільнення Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації. Сам Кличко називає своє звільнення незаконним.

Ще 24 липня Офіс президента попросив у Кабінету міністрів внести подання на звільнення голови КМДА Віталія Кличка.

Кличка в Офісі президента звинуватили в підконтрольності «смотрящим» та заявили про необхідність розмежувати посади міського голови та очільника КМДА.

Сам Кличко заявив, що розділення посад міськголови та глави КМДА суперечить Конституції. Водночас брати участь у позачергових виборах він готовий.