Через політичні дискусії навколо мера Віталія Кличка у невиграшному становищі опинилась вся Київська міська рада (на фото — Кличко у столичному зоопарку, 26 квітня 2019 року)
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Олександр Ткаченко — найімовірніший кандидат на посаду глави Київської держадміністрації офіційно залишив «1+1». Утім, до формування нового Уряду, він навряд чи очолить столицю, адже Гройсман відмовився розглядати звільнення Кличка, про яке просив Офіс президента. 

Управління столицею — це не лише зведення мостів, боротьба із забудовниками, відкриття пам’яток, а й керування фінансовими потоками у розмірі більше 2 мільярдів доларів на рік. 

Київського голову Віталія Кличка в Офісі президента звинуватили в підконтрольності «смотрящим» та заявили про необхідність розмежувати посади міського голови та очільника КМДА. Кличко не згоден, каже — це суперечить Конституції.

Міркуємо, хто виграє від звільнення Кличка і до чого тут забудовники?

Абсолютна влада для команди президента

В абсолютній владі передусім зацікавлена команда Володимира Зеленського. Він впевнено переміг на виборах президента, партія «Слуга народу» взяла більшість місць у парламенті, а маловідомі мажоритарники обійшли на округах депутатів зі стажем. 

Підтримка Верховної ради і можливість сформувати новий Уряд уже є — можна братися за місця.

І поки про дострокові місцеві вибори все ще думають, зміни в столиці намагаються швидко розпочати — Офіс президента попросив Кабмін звільнити Віталія Кличка. Утім, чинний уряд відмовився розглядати це питання.   

Зеленський — не перший президент, який хоче «поставити» в КМДА свою людину. У 2010 році Віктор Янукович призначив на цю посаду Олександра Попова. Тоді міський голова Леонід Черновецький «самоусунувся», виїхавши за кордон, а Попов став одноосібним керівником. Такої ж ролі «англійської королеви» остерігається наразі Віталій Кличко.

Президент Янукович у 2010 році звільнив з посади голови КМДА Леоніда Черновецького (ліворуч) та призначив Олександра Попова (праворуч), Київ, 15 червня 2010 року
Фото:

УНІАН

Майбутній депутат Ткаченко і друг Богдана Вавриш

Олександра Ткаченка називають найімовірнішим кандидатом на посаду очільника КМДА. Уже колишній гендиректор «1+1» інформацію про це не підтверджує, але і не спростовує

Та в інтерв’ю розповідає, що вже спілкувався з багатьма урбаністами, архітекторами, візіонерами щодо того, як повинна розвиватися столиця. І називає останні 5 років — втраченими можливостями. Чому б їх не надолужити? 

Імовірно, один із таких архітекторів — Андрій Вавриш. Це друг Андрія Богдана, засновник і виконавчий директор будівельної компанії SAGA Development Андрій Вавриш. 

Саме із Вавришем та Ткаченком, за словами Віталія Кличка, столичного голову зобов’язували координувати подальші дії в питаннях Києва, що означало б для Вавриша роль такого собі «смотрящего» при Ткаченку. 

Сам Вавриш таку заяву Кличка спростовує та наголошує — мова йшла виключно про проект Офісу президента, одним з авторів якого є Вавриш. 

«Я спілкуюся з мером не тому, що мені Богдан дозволив або не дозволив. Я з ним і до того спілкувався, просто раніше це у нього не викликало такої емоційної аури. Він досить часто дзвонить, коли йому щось треба», — додав Вавриш в інтерв’ю «Радіо Свобода»

Називав Вавриша новим «смотрящим» депутат від БПП Сергій Лещенко: 

«Зараз є намагання призначити нового смотрящого вже при новому президенті. І я закликаю президента Зеленського очистити своє оточення від таких людей. На Київські округи визначає депутатів такий собі забудовник Вавриш. Це прізвище вперше звучить у стінах парламенту, але буде дуже часто звучати в наступному парламенті», — заявляв Лещенко з трибуни Верховної ради.

Архітектор Андрій Вавриш під час лекції, Київ, 16 лютого 2019 року

Донедавна маловідомий Андрій Вавриш вже має досвід роботи в управлінні столицею. З 2010 по 2015 він був заступником директора департаменту містобудування та архітектури Київської міськадміністрації. Голова фракції «Батьківщина» у Київраді Володимир Бондаренко, який у 2014 очолював КМДА, хотів звільнити Вавриша та його керівника Сергія Целовальника за некомпетентність.

«Я запросив [до себе] на той час головного архітектора міста Києва пана Целовальника і усвідомив, що він виконує тільки певними людьми дані замовлення. І заступник у нього такий самий — пан Андрій Вавриш. І я їм запропонував залишити ці посади… Андрій Вавриш був заступником Целовальника, забезпечував будівельну програму тих, хто заробляв на Києві великі гроші», — розповів Бондаренко у коментарі Громадському.

Тоді Вавриш уник звільнення, пішовши на навчання, а подав у відставку за власним бажанням уже за Віталія Кличка.

«Був конфлікт із представниками громадськості та рекламного бізнесу, на засіданні антикорупційної ради його насамперед звинувачували в корупції під час видачі дозволів у рекламі. Саме через це він написав заяву про звільнення», — розповів Громадському колишній радник Кличка Дмитро Білоцерковець.

За його словами, із Вавришем справді багато в кого були конфлікти під час роботи в департаменті архітектури: «Але чи це було суб’єктивно чи об’єктивно мені важко сказати».

Один із конфліктів за часів Вавриша в КМДА, який пізніше став «головним болем» для Віталія Кличка, спричинив дозвіл банку «Аркада» звести ЖК «Патріотика на озерах». Після чисельних мітингів Віталій Кличко скасував дозвіл на цю забудову.

«Виявили, що по факту забудовник не сплатив до міського бюджету на той час, коли розірвали договір оренди землі, біля 72 мільйонів гривень. Це було достатньою причиною для скасування проекту рішення міської ради та розірвання договіру оренди землі», — пояснює Дмитро Білоцерковець. Прес-служба «Аркади» повідомила, що не згодна із таким рішенням має намір оскаржити його у Верховному Суді.

Водночас забудовник не припинив будівництво. Не виключено, що дозвіл, втрачений за Кличка, банк спробує відновити вже за нової влади.

Олександр Ткаченко поряд з президентом України Зеленським під час з'їзду «Слуги народу», Києві, 9 червня 2019 року. Ткаченка називають кандидатом номер один на посаду глави КМДА
Фото:

Соколовська Інна/УНІАН

Київрада Кличка

Київська міська рада підпорядковуватиметься Віталію Кличку, навіть у разі усунення його з посади голови КМДА. Та від політичних перипетій навколо міського голови вона опинилась не у виграшному становищі.

Голова депутатської групи «Київська команда» в міськраді Сергій Гусовський називає орган «заручником політичних дискусій», адже пленарні засідання переносяться і от уже три місяці Київрада не збирається.

Він підтримує розділення посади міського голови, якого обирають кияни та очільника КМДА: «Голова державної адміністрації — це за майже юридична посада, тобто це офіс, який контролює, щоб рішення, ухвалені в Києві, не суперечили державним програмам, не несли загрози національній безпеці тощо.».

У теперішній ситуації Віталію Кличку залишається продовжувати виконувати обов’язки, які 5 років тому на нього поклали кияни. з посади міського голови до виборів його не знімуть. 

Стосовно ж КМДА, за 5 років правління Кличка так і не ухвалили оновлений «Закон про столицю», який би унеможливлював правові колізії, які виникають зараз. Натомість, багато говорили про роль так званих «смотрящих».

Новій владі, яка зараз має практично необмежені повноваження, важливо не просто «змінювати гравців», а удосконалити законодавство, аби унеможливити «позазаконний» інститут впливу.

Поділитись: