Застосування європейських правил може зменшити потужність «Північного потоку-2» вдвічі — ЗМІ
Застосування третього енергетичного пакета до російських морських газопроводів, в тому числі «Північного потоку—2», може призвести до того, що Газпрому доведеться зменшити потужність газопроводу вдвічі.
Зазначається, що застосування європейських правил означає, що «Північний потік-2» має перейти до управління незалежної від Газпрому компанії (наразі його контролює дочірня компанія Газпрому Nord Stream-2 AG). Також Газпрому потрібно забезпечити доступ третіх компаній до користування газопроводом.
У російському виданні «Коммерсантъ» зазначають, що допуск інших компаній до користування «Північним потоком-2» неможливий, оскільки лише Газпром має ліцензію на експорт газу з Росії. Відтак, ЄС може зобов’язати зменшити потужність «Північного потоку-2» вдвічі, залишивши місце для потенційного доступу інших компаній для користування газопроводом (чого не станеться).
Водночас ухвалені європейцями зміни передбачають можливість укладання міждержавних угод, які могли б зробити виняток для «Північного потоку-2» з європейських правил. Проте для укладання цієї угоди необхідна згода більшості країн ЄС, а процедура укладання такої угоди є довгою та триватиме щонайменше декілька років після запуску газопроводу.
Нагадаємо, що 13 лютого стало відомо, що уряди країн-членів ЄС та представники Європарламенту узгодили зміни до енергетичної директиви ЄС, у яких зменшили перешкоди для будівництва російського газопроводу в обхід України «Північного потоку-2».
В МЗС України повідомили, що ухвалення такого рішення у ЄС означає, що російський газопровід підпаде під європейське право, проте проблемним залишиться спосіб забезпечення дотримання європейських правил при транспортуванні газу через «Північний потік-2».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Газпром» переміг? Як Франція поставила під ризик існування української газотранспортної системи
Нагадаємо, що 8 лютого стало відомо, що Франція та Німеччина досягли компромісу щодо змін до енергетичного законодавства ЄС. Зокрема, країни зняли перешкоди для будівництва російського газопроводу в обхід України.
Раніше Румунія, яка наразі головує у ЄС, винесла на обговорення ЄС зміни до енергетичного законодавства, яким пропонувала поширити європейські норми на морські газопроводи, в тому числі «Північний потік-2». Попередні країни, що головували в ЄС — Австрія та Болгарія — виступали проти цього, адже підтримують будівництво російських газопроводів в обхід України. Так само підтримує будівництво «Північного потоку-2» Німеччина.
Зазначимо, що мова йде про ухвалення рішення Європарламенту про поширення дії Третього енергопакета ЄС на російські газопроводи. Ця директива передбачає відділення функцій постачання газу від його видобутку.
Тобто, у разі його ухвалення, Росія мусила б дозволити постачати газ через свої морські газопроводи іншим постачальникам та втратила б контроль над ними. У разі відмови проводити таку реформу, європейським країнам заборонили б купувати російський газ, що постачається російськими газопроводами.
Раніше повідомлялось, що Газпром збудував уже 600 кілометрів «Північного потоку-2» та завершив роботи у територіальних водах Німеччини.
Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.
12 грудня Європарламент ухвалив резолюцію, яка засуджує спорудження «Північного потоку-2». Також 12 грудня уКонгресі США ухвалили резолюцію проти завершення будівництва «Північного потоку-2».
Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.
Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «Північний потік-2» небезпечний — інтерв’ю з експертом Михайлом Гончаром
Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.
Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.