Зеленський та Байден завершили довгі перемовини. Про що говорили?
Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський завершили телефонну розмову.
Про це Зеленський написав у Twitter.
«Мав довгу телефонну розмову з президентом Байденом. Обговорили поточні дипломатичні зусилля з деескалації та узгодили спільні дії на майбутнє. Подякував президентові за військову допомогу, що триває. Обговорили також можливості щодо фінансової підтримки України», ㅡ написав він.
Доповнено. Як розповіли в Офісі президента, Зеленський також заявив про важливість збереження дипломатичної присутності США в Україні та запевнив, що американське посольство в Києві зможе стабільно працювати.
Президент України заявив про важливість економічної підтримки України. Він запевнив, що Україна готова до проведення зустрічі в Зустрічі у чотиристоронньому форматі, у яких беруть участь Україна, Німеччина, Франція та Росія. На них обговорюють питання завершення війни на Донбасі«нормандському форматі» на рівні лідерів у найближчому майбутньому.
В Офісі президента стверджують, що Байден також привітав досягнуті домовленості щодо безумовного повернення до режиму припинення вогню на Донбасі.
Що кажуть про розмову у Білому домі?
Там повідомили, що Байден вкотре підтвердив готовність Сполучених Штатів разом із союзниками та партнерами «рішуче відповісти» у разі подальшого вторгнення Росії в Україну.
Він заявив, що за останній рік США надали Україні понад пів мільярда доларів на розвиток та гуманітарну допомогу, а також розглядають додаткову макроекономічну підтримку, щоб допомогти економіці України в умовах тиску з боку Росії.
Байден наголосив, що попри від’їзд членів родин американських дипломатів з України, посольство США в Києві залишається відкритим і повністю функціонує.
Президент США також підтримав роботу у «нормандському форматі» та висловив сподівання, що це сприятиме зниженню напруженості та просуванню імплементації Мінських домовленостей.
Що передувало?
Ця розмова президентів стала вже другою у січні та третьою за два місяці. Нагадаємо, Байден і Зеленський уже розмовляли 2 січня та 9 грудня.
Головною темою, очевидно, було питання загострення російської агресії та стягування сил РФ до українських кордонів. За підсумками цих переговорів Білий дім підтверджував свою підтримку України та наголошував на «рішучій відповіді» від Сполучених Штатів, союзників та партнерів у разі нового вторгнення Росії.
За цей час Байден також кілька разів говорив із президентом Росії Володимиром Путіним. Але за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у США наполягали на зменшенні напруженості з Україною, у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО.
Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. А НАТО та США на вимоги Росії навіть надали свої відповіді Кремлю у письмовій формі. Проте значних поступок не відбулося, тому в Росії скаржаться, що в цих відповідях «немає позитивної реакції щодо головного питання» — нерозширення НАТО на схід.
Російська загроза
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявляв, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними New York Times, біля кордонів України залишаються 100 тисяч російських військових.
Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте згодом у Росії висунули вимоги щодо «гарантій безпеки», які зокрема передбачають нерозширення НАТО на схід. Згодом Росія висунула додаткові умови, що передбачають виведення військ НАТО з частини країн, зокрема Болгарії та Румунії.
Заступник голови МЗС РФ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».