«Бувають помилкові рішення»: Деякі депутати-«слуги» визнали помилку в голосуванні за закон про НАБУ

Депутати Сергій Штепа та Ростислав Кістик
Депутати Сергій Штепа та Ростислав КістикFacebook / Депутати Сергій Штепа, Ростислав Кістик

Народні депутати від фракції «Слуга народу» Сергій Штепа й Ростислав Кістик заявили, що помилилися, проголосувавши за закон, який обмежує повноваження антикорупційних органів НАБУ і САП.

Про це депутати написали у своїх соцмережах.

Так, депутат Штепа пояснив, що вважав, нібито законопроєкт №12414 «допоможе оптимізувати розподіл навантаження між правоохоронними органами», щоб НАБУ та САП зосереджувалися на справах високої пріоритетності.

Крім того, він, мовляв, думав, що текст узгодили з партнерами на найвищому рівні. Інакше, мовляв, він «не натиснув би ЗА».

«Так, я вважаю голосування за №12414 помилкою», — сказав Штепа і додав, що «з нетерпінням» чекає на новий законопроєкт, який ініціював президент Володимир Зеленський.

Тим часом депутат Тістик також написав, що в політиці бувають помилкові рішення.

«Сила демократії в тому, що суспільство має голос, а політики мають чути цей голос! Очікую на президентський законопроєкт», — додав він.

Що передувало?

Президент Володимир Зеленський увечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».

На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Наступного дня мітинги продовжилися.

Перед законодавчими змінами у працівників НАБУ та САП також відбувалися масовані обшуки. СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.

Пізно вночі після вечірніх протестів Зеленський вийшов із відеозверненням, у якому запевнив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без впливу рф. Уже зранку він зустрівся з керівниками правоохоронних органів, із якими обговорив рішення, що, за його словами, дозволять зміцнити роботу кожної інституції, розв’язати наявні суперечності та прибрати загрози.

Після цього президент пообіцяв подати до Верховної Ради законопроєкт, який матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій», але водночас «забезпечить силу системі правопорядку». НАБУ і САП привітали цю ініціативу.

Перипетії з НАБУ та САП не оминули увагу міжнародних партнерів України: протягом останніх днів низка політиків звернулися до Зеленського та української влади із публічними закликами або особисто, наголошуючи на необхідності зберегти антикорупційні інституції.