10 років ув’язнення за відмову від хіджабу: парламент Ірану ухвалив законопроєкт
Парламент Ірану підтримав законопроєкт «Про хіджаб і цнотливість». Він передбачає до 10 років позбавлення волі та штрафи для жінок, які одягнені «неналежним чином» і «порушують дрес—код».
Про це пише BBC.
152 парламентарі підтримали законопроєкт, ще 34 — проголосували проти. Тепер його направлять на розгляд Ради вартових — органу священнослужителів і юристів. Рада зможе накласти вето, якщо цей законопроєкт виявиться несумісним із конституцією та шаріатом.
Наразі жінки в публічних місцях зобов’язані носити хіджаби та довгий, вільний одяг, щоб приховати свою фігуру. За порушення цього закону жінкам загрожує штраф або затримання.
Тоді як ухвалені парламентом зміни передбачають від 5 до 10 років ув’язнення та штраф розміром до 7 302 доларів.
Окрім того, будь-яка людина, яка «пропагує порушення дрес-коду в організованому порядку» або «у співпраці з іноземними чи ворожими урядами, засобами масової інформації, групами або організаціями», також може бути позбавлена волі на строк від 5 до 10 років.
А штрафи отримуватимуть ті, хто «пропагує оголеність», «висміює хіджаб» у ЗМІ та соцмережах, а також — власники транспортних засобів, у яких жінка-водій чи пасажирка не носить передбачений законом одяг.
Вісім незалежних експертів ООН із прав людини попередили, що цей законопроєкт порушує фундаментальні права людини.
«[Законопроєкт] можна схарактеризувати як форму гендерного апартеїду, оскільки влада, схоже, керує через системну дискримінацію з наміром придушити жінок і дівчат до повної покори», — наголосили в ООН.
Експерти припускають, що такі суворі покарання для жінок можуть призвести до насильницького застосування цього закону.
Протести в Ірані
У вересні 2022 року в Ірані померла 22-річна іранська курдка Махса Аміні після її арешту «поліцією моралі» за неправильне носіння хіджаба.
Відразу після цього в Тегерані, а пізніше й в інших містах Ірану спалахнули протести. У мережі поширювалися відео, на яких протестувальники кричали «Смерть диктатору» — ішлося про верховного лідера Ірану Алі Хаменеї.
Силовики на це відповіли жорстокими затриманнями та застосуванням надмірної сили. Вони цілили жінкам в обличчя, груди та геніталії, а чоловікам частіше стріляли по кінцівках, сідницях та спині. Через це на Іран наклали додаткові санкції ЄС та інші країни.
За даними правозахисників, станом на січень 2023-го в Ірані під час протестів загинули щонайменше 517 протестувальників. Понад 19 200 людей заарештували. Ще чотирьох протестувальників стратили. Водночас влада Ірану не надала офіційної кількості вбитих або затриманих.
- Поділитися: