Адвокат експрезидента України Петра Порошенка Ілля Новіков заявив, що правоохоронні органи відкрили проти нього, в цілому, 58 кримінальних проваджень. Про це він повідомив на брифінгу в п’ятницю, 18 вересня.

«Нас постійно запитують, яке поточне число зі "списку Порошенка". Знову ж таки, ми не знаємо, ми не можемо бути впевнені, що там немає нічого, про що нам невідомо, але станом на зараз це 58 кримінальних справ», — сказав Новіков.

Інший адвокат Порошенка Ігор Головань додав, що деякі кримінальні справи були закриті через відсутність складу злочину. Однак пізніше Печерський райсуд Києва відновив розслідування.

«Усі ці десятки кримінальних проваджень — фейкові. Вони не мають під собою ніякого правового підґрунтя», — зазначив він.

За що судять Порошенка?

Попри те, що Петро Порошенко фігурує в десятках проваджень, до суду дійшла лише одна з них. Вона стосується призначення колишнього заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка.

У листопаді 2019 року журналісти Bihus.Info встановили, що між Порошенком та колишнім заступником керівника Служби зовнішньої розвідки Сергієм Семочком могла бути домовленість про незаконне звільнення розвідника, яке він тепер оскаржує у суді.

Серед інших гучних справ, у яких фігурує Порошенко, — схиляння голови Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка до перевищення влади; нібито незаконне переміщення через кордон 43 картин з приватної колекції родини Порошенків; справа про державну зраду та зловживання зрадою, яку ініціювала генпрокурорка Ірина Венедіктова через «плівки Деркача».

Еволюція «справ проти Порошенка»

Ще в лютому Порошенко заявляв про 24 справи щодо нього. У чому тільки його не звинувачували: у незаконних призначеннях, спробі захопити владу, корупції тощо. Водночас лише у декількох провадженнях Порошенко має статус підозрюваного; в інших він або не має статусу, або його викликали на допит як свідка.

Насправді формулювання «справа проти Порошенка» є помилковим, бо чине кримінально-процесуальне законодавство в Україні передбачає порушення справи за фактом злочину. Попередній КПК вимагав, аби від початку провадження була людина, проти якої порушують справу; в нинішньому такої вимоги немає.

У червні генпрокурор Ірина Венедіктова повідомила про закриття трьох справ, в яких фігурує Порошенко.

Наприкінці липня стало відомо, що правоохоронці закрили справу «проти Порошенка» через отримання Томосу про автокефалію Православної церкви України. Це провадження порушили за заявою «вірян Української православної церкви Київського патріархату».

Авторка: Ірина Сітнікова
Поділитись: