УКРАЇНА

Коктейлі Молотова, бруківка та поїздки в Росію: Хто і як захищає Януковича в суді

6 березня, 2018 16:13
УКРАЇНА/Коктейлі Молотова, бруківка та поїздки в Росію: Хто і як захищає Януковича в суді
Зберегти
Вигляд
lead
Нині в Україні тривають два заочні судові процеси, де на лаві підсудних мав би сидіти Віктор Янукович. Кого призначала держава захищати президента-утікача, чому їхні спроби провалилися, та хто тепер представляє інтереси Януковича в суді, — у матеріалі Громадського

Чергове засідання у справі екс-президента Віктора Януковича, початок грудня. Адвокат Віталій Сердюк приносить до Печерського суду коктейлі Молотова, бруківку й дерев'яні палиці. Готуючись до засідання, розкладає все це на столі.

«Ці предмети використовувалися мітингувальниками для завдання тяжких тілесних ушкоджень іншій стороні протестів: «Антимайдану» та представникам правоохоронних органів», — каже Сердюк під час засідання. За його словами, адвокати принесли коктейлі Молотова для проведення «експерименту» в суді.

Але експеримент провести не вдається. Суддя закриває засідання та викликає поліцію: принесені коктейлі «могли становити загрозу життю та здоров'ю присутніх в залі суду людей».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зрадник №1»: за що судять Януковича

За кілька тижнів, 29 грудня, суддя Світлана Шапутько просить Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури притягти до відповідальності Віталія Сердюка та його колег — Ігоря Федоренка й Андріану Фозекош. Усі є представниками адвокатського об'єднання Aver Lex. Наслідком такої дисциплінарної перевірки може бути позбавлення адвокатів ліцензії.

Шапутько у своєму рішенні зазначає: адвокати «систематично вживають заходи, направлені на затягування розгляду судового процесу», а також «порушують присягу адвоката України, правил адвокатської етики та неналежно виконують професійні обов'язки». Адвокати із цим не згодні й збираються оскаржувати рішення судді Шапутько.

Це показовий приклад роботи команди адвокатів Віктора Януковича. І далеко не поодинокий.

Справи Януковича

Нині в Україні тривають два заочі судові процеси, де на лаві підсудних мав би сидіти Віктор Янукович. Одна справа слухається в Оболонському суді Києва й стосується державної зради, пособництва у веденні агресивної війни й посягання на територіальну цілісність України. Ідеться про лист-звернення екс-президента до адміністрації Путіна з проханням увести російські війська в Україну навесні 2014 року.

Засідання Оболонського районного суду Києва у справі про вчинення державної зради колишнім президентом України Віктором Януковичем, 29 травня 2017 року. На фото ліворуч — адвокати Януковича Віталій Сердюк та Ігор Федоренко Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Друга справа слухається в Печерському суді. У цьому провадженні Януковича підозрюють в організації перевищення влади та службових повноважень працівниками правоохоронних органів, що призвело до масових жертв серед мітингувальників. Справа стосується розстрілу Небесної Сотні на Інститутській у центрі Києва 20 лютого 2014 року.

Сердюк і його команда

Головний захисник президента-утікача — Віталій Сердюк. У його біографії, опублікованій на сторінці юридичної компанії, зазначено, що адвокатом він працює вже 14 років. Разом з ним інтереси Януковича в суді представляють колеги Сердюка — Ігор Федоренко та Андріана Фозекош.

Адвокат Віталій Сердюк під час засідання Оболонського районного суду Києва у справі про вчинення державної зради колишнім президентом України Віктором Януковичем, 26 червня 2017 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

На судові засідання адвокати приїздять, зазвичай, на кількох чорних позашляховиках Mersedes у супроводі кремезних охоронців. Під час засідання ті очікують або в ложі для преси, або біля машин.

Юристи Aver Lex вирізняються епатажністю. Приміром, корпоративний відеоролик вони зняли в стилі карколомного голлівудського блокбастера: переслідування по Бориспільський трасі, напружена інтрига, і компанія зрештою рятує рецепт торта — мовляв, навіть такий документ для клієнта вони зможуть зберегти.

Під час конференції Business Wisdom Summit 2016 команда Сердюка навіть залучила для підготовки виступу театрального режисера.

«На репетиції вони з театральним режисером відпрацьовували, приміром, скільки зробити кроків на сцені, куди повернутися, з якою інтонацією та мімікою щось сказати», — згадує на умовах анонімності один з учасників конференції.

А на іншому бізнес-форумі керуючий партнер Aver Lex Ольга Просянюк під час виступу про кризові ситуації в бізнесі вирішила пустити дим у залу. У такий спосіб юристка намагалася продемонструвати ситуацію стресу.

Адвокат Ігор Федоренко під час засідання Оболонського районного суду Києва у справі про вчинення державної зради колишнім президентом України Віктором Януковичем, 29 червня 2017 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

5 липня Янукович оголосив, що не бажає брати участь у суді щодо державної зради. Наступного ж дня адвокати Сердюк, Федоренко і Фозекош вийшли з процесу. Замість них призначили державного безоплатного адвоката Віталія Мешечека. Але вже 16 серпня він теж відмовився від обов'язків захисника Януковича.

21 серпня Януковичу призначили нового державного адвоката — Максима Гераська. У жовтні Герасько їздив до Росії, де планував зустрітися з підзахисним. Утім, у Ростові-на-Дону клієнта не застав і мусив повернутися в Україну ні з чим. 25 жовтня Оболонський районний суд відсторонив адвоката Гераська у зв'язку з «фактичним невиконанням покладених на нього обов'язків по захисту обвинуваченого Віктора Януковича».

Адвокат Максим Герасько під час засідання Оболонського районного суду Києва у справі про вчинення державної зради колишнім президентом України Віктором Януковичем, 21 вересня 2017 року Фото: Сергій Дунда/Громадське

4 грудня Оболонський суд призначив чергового державного адвоката президентові-утікачу — ним став Ігор Ляшенко. Але й він відмовився захищати Януковича, позаяк 11 грудня в процес повернулися Віталій Сердюк та його колеги з Aver Lex. Уже за тиждень вони вирушили до Росії для зустрічі з підзахисним.

Резонансні заяви

На тому ж засіданні 11 грудня Віталій Сердюк заявив, що анексію Криму уможливили дії активістів Майдану, які «побили жителів Сімферополя» в лютому 2014-го.

Крім цього, на одному із засідань Сердюк попросив суд долучити копію документа про продовження угоди з Чорноморським флотом Російської Федерації. Сердюк заявив, що угоду «уклали в інтересах України й вона збільшила прибуток держави».

Опонуючи прокуророві, який виступав проти долучення угоди до справи, оскільки вона призвела до всенародного невдоволення та подальших трагічних подій в Україні, Сердюк заявив, що користь від угоди з РФ є очевидною, адже населення і особисто прокурор нині «мають змогу оплачувати житлово-комунальні послуги».

Під час допиту командувача Військово-морських сил Ігоря Воронченка, адвокат Сердюк улаштував з ним словесну перепалку, звинувативши у «здачі Криму».

Допит командувача Військово-морських сил Ігоря Воронченка (на фото ліворуч). Засідання Оболонського районного суду Києва у справі про вчинення державної зради колишнім президентом України Віктором Януковичем, 27 грудня 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

На питання Громадського, чи вважає Сердюк власні виступи в суді провокативними й політично заангажованими, він відповів:

«Ця справа виключно політична, але політичною її зробили люди, які нині керують країною. А захист робить усе можливе, щоб повернути справу у правове русло».

Натомість у Генеральній прокуратурі наголошують, що адвокати Януковича зловживають правом на захист і своїми діями регулярно зривають судові засідання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 500 слів про «гроші Януковича»

Пов`язані новини