Президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив, що шукатиме добровольців для випробування вакцини від коронавірусу «Спутник-V», яку розробили в Росії. Це та сама вакцина, дієвість якої поки підтвердила сама лише Росія.

Заяву про пошук добровольців для тестування російської вакцини Мадуро зробив у неділю, 30 серпня, повідомляє BBC.

Видання нагадує, що ще 10 днів тому міністр охорони здоров’я Венесуели Карлос Альварадо говорив, що вже запропонував РФ «500 добровольців для участі в клінічних випробуваннях» вакцини. Слова ж Мадуро означають, що таких добровольців поки не знайшли.

Раніше венесуельський президент також заявляв, що його країна готова взяти участь у випробуваннях вакцин від коронавірусу, розроблених Китаєм і Кубою (ми самі здивувалися, але така справді існує).

А одразу після оголошення Росією реєстрації своєї вакцини Мадуро говорив, що буде «першим вакцинованим» венесуельцем, аби «бути прикладом» для своїх співгромадян.

У разі успішного знаходження обіцяних 499 добровольців (Мадуро ж буде 500-им) Венесуела стане в один ряд із такими країнами, як, приміром, Філіппіни, Сербія і Білорусь, очільники яких уже заявили про готовність взяти участь у випробуванні російської вакцини.

Що це за російська вакцина від коронавірусу?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак», — єдина у світі зареєстрована вакцина від коронавірусу. Це препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії. Першу партію вакцини вже встигли випустити, а російська влада планує налагодити масове виробництво та імунізацію населення з осені 2020-го.

Утім російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, в якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що у 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічних ефекти, частина з яких спостерігається досі.

Недовіру до російської коронавірусної вакцини висловлюють ВООЗ, Німеччина і навіть самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.

Тобто вірити Росії не варто?

Річ у тім, що про ефективність російської вакцини наразі говорить лише Росія. Російські дослідники поки не оприлюднили результати своїх випробувань у міжнародні рецензовані наукові видання, аби з ними могла ознайомитися світова спільнота вчених. І поки цього не буде, ми можемо лише говорити, що дієвість вакцини не підтверджена.

Загалом же у світі 31 розробник вакцини проти коронавірусу перейшов до клінічних випробувань — ідеться про компанії, які розпочали випробування вакцини на людях і інформацію щодо яких підтверджує Всесвітня організація охорони здоров'я.

Найбільшого прогресу досягли шість вакцин. Це вакцина від Оксфордського університету і AstroZeneca, три китайські вакцини, вакцина компанії Moderna (першою почала масові випробування у США) і вакцина від німецьких виробників BioNTech, Fosun Pharma і Pfizer.

А що, до речі, коїться у Венесуелі?

Там фактично існує двовладдя. Близько пів сотні країн світу визнають президентом очільника Національної асамблеї (парламенту) країни Хуана Гуайдо, решта ж — Ніколаса Мадуро, який формально переміг на президентських виборах 2019 року (як кажуть, із порушеннями).

Фактично вся влада перебуває в руках Мадуро, бо його підтримує силовий блок країни. Гуайдо ж реального впливу на ситуацію в країні не має, вдовольняючись дипломатичними прийняттями там, де його визнають.

На тлі політичної кризи в країні шкутильгає економіка: в окремі кризові періоди інфляція рахувалася тисячами. Усе — через падіння цін на нафту, експорт якої складає основу доходів Венесуели.

Якщо судити з офіційної статистики, ситуація з коронавірусом у Венесуелі не така й критична: на майже 29 мільйонів населення — трохи менш як 46 тисяч випадків, 381 смерть і понад 37 тисяч одужалих.

Утім невідомо, чи справді ці дані відповідають дійсності: як зазначає BBC, венесуельці можуть соромитися повідомляти про підозру на COVID-19. Адже уряд Венесуели не так давно звинуватив у поширенні коронавірусу мігрантів, які з початку пандемії повернулися назад до країни.

Поділитись: