Президенти Білорусі та Росії Олександр Лукашенко та Володимир Путін вкотре провели телефонну розмову. Цього разу найцікавіше було про коронавірус — білоруси братимуть участь у тестуванні російської начебто вакцини.

Про це повідомляє прес-служба Лукашенка.

Так, громадяни Білорусі «в добровільному порядку візьмуть участь у третьому етапі випробувань вакцини від коронавірусу, виробленої в Росії».

«Також Білорусь стане першою країною, куди буде поставлена ця вакцина», — додає видання.

Водночас на сайті Кремля повідомлення про цю розмову настільки лаконічне, що там немає жодної згадки про вакцину, лише йдеться, що президенти обговорили двосторонню співпрацю для протидії коронавірусу.

Що це за вакцина і що з нею не так?

Єдиною наразі зареєстрованою у світі вакциною є російський «Спутник V» або «Гам-Ковід-Вак». Це препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії. Першу партію вакцини вже встигли випустити, а російська влада планує налагодити масове виробництво та імунізацію населення з осені 2020-го.

Утім російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, в якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що у 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічних ефекти, частина з яких спостерігається досі.

Недовіру до російської коронавірусної вакцини висловлюють ВООЗ, Німеччина і навіть самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.

А що із вакцинами від коронавірусу у світі?

Наразі у світі розробляють понад 100 вакцин від коронавірусу. Жодна з них поки не має доведеної ефективності в лікуванні коронавірусної хвороби. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у найкращому випадку готова вакцина з'явиться до кінця 2020-го.

Попри це, країни й міжнародні об'єднання вже домовляються про купівлю вакцин, аби потім їх гарантовано мати. Приміром, Європейська комісія 31 липня попередньо домовилася з фармацевтичною компанією Sanofi про закупівлю 300 млн доз вакцини від COVID-19 у випадку, якщо її розробка увінчається успіхом. За прогнозами фірми, це може статися у червні 2021 року.

Поділитись: