Китай почав випробування своєї вакцини від коронавірусу на обмеженому колі людей, які перебувають у найбільшій групі ризику зараження. Закон країни дозволяє це робити для вакцин, не схвалених органами охорони здоров’я, у надзвичайних випадках.

Про це в інтерв’ю китайському державному мовнику CCTV розповів Чжен Чжонвей, керівник робочої групи з розробки вакцини.

За його словами, відомство вже розробило всю необхідну документацію для передчасного випробування вакцини. Її введення відбувається лише за згодою пацієнтів, а їхній стан будуть постійно відстежувати на предмет побічних ефектів.

Чжонвей не уточнив, скільком людям ввели або планують ввести вакцину. Під категорію «людей у найбільшій групі ризику зараження» підпадають, зокрема, медпрацівники та держслужбовці.

«Ми плануємо збільшити кількість вакцинованих людей, аби краще підготуватися до можливої наступної хвилі [заражень] восени й узимку», — додав Чжонвей.

Що з вакцинами в Китаї?

Як зазначає CCTV, у КНР наразі на різних стадіях випробувань перебувають принаймні вісім вакцин від коронавірусу. Вакцина від China National Biotec Group (CNBG), приміром, уже увійшла до третього етапу випробувань, коли її вводять тисячам людей разом із плацебо для перевірки дієвості й контролю за побічними ефектами.

Китай уже заявив, що в разі успіху розробки вакцини передусім надасть її азійським та африканським країнам, де наявні потужності для її додаткового масового виробництва. Схоже, так Пекін намагається конкурувати за сфери «коронавірусного впливу» з іншими країнами, як-от США чи Великою Британією, в яких окремі вакцини також вийшли на третій етап випробувань.

А що із вакцинами від коронавірусу у світі?

Наразі у світі розробляють понад 100 вакцин від коронавірусу. Жодна з них поки не має доведеної ефективності в лікуванні коронавірусної хвороби. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у найкращому випадку готова вакцина з'явиться до кінця 2020-го.

Попри це, країни й міжнародні об'єднання вже домовляються про купівлю вакцин, аби потім їх гарантовано мати. Приміром, Європейська комісія 31 липня попередньо домовилася з фармацевтичною компанією Sanofi про закупівлю 300 млн доз вакцини від COVID-19 у випадку, якщо її розробка увінчається успіхом. За прогнозами фірми, це може статися у червні 2021 року.

Єдиною наразі зареєстрованою у світі вакциною є російський «Спутник V» або «Гам-Ковід-Вак». Це препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії. Першу партію вакцини вже встигли випустити, а російська влада планує налагодити масове виробництво та імунізацію населення з осені 2020-го.

Утім російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, в якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що у 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічних ефекти, частина з яких спостерігається досі.

Недовіру до російської коронавірусної вакцини висловлюють ВООЗ, Німеччина і навіть самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.

Поділитись: